Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rosja nakłada embargo na białoruskie jabłka i gruszki

Rosja nakłada embargo na białoruskie jabłka i gruszki

Od 12 kwietnia Rosja wprowadza zakaz importu gruszek i jabłek z Białorusi. W przyszłości możliwe jest ograniczenie sprzedaży innych białoruskich produktów – poinformował szef Rossielchoznadzor, Siergiej Dankvert.

W pierwszym tygodniu kwietnia 2019 r., inspektorzy Rossielchoznadzoru wraz z rosyjską Federalną Służbą Celną zatrzymali 39 pojazdów z produktami objętymi sankcjami bez odpowiednich dokumentów fitosanitarnych na rosyjsko-białoruskiej granicy, z czego 36 z jabłkami i gruszkami. Zdaniem rosyjskiej służby zdarzenia potwierdzają, że strona białoruska wydaje bezprawnie sfałszowane świadectwa fitosanitarne.

„W zeszłym roku białoruscy koledzy powiedzieli nam, że w lutym skończyły się rodzime jabłka i gruszki” – powiedział szef Rossielchoznadzoru, Siergiej Dankvert i zauważa, że w tym samym okresie kolejne 36 samochodów z owocami bez odpowiednich dokumentów próbowało przekroczyć granicę z Rosją.

Z tego względu Rossielchoznadzor postanowił nałożyć tymczasowe ograniczenia na dostawy jabłek i gruszek z Republiki Białoruś od 12 kwietnia 2019 roku w celu rozwiązania sytuacji.