Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rosja, Serbia, Mołdawia, Ukraina – ile zbiorą jabłek w 2019?

Rosja, Serbia, Mołdawia, Ukraina – ile zbiorą jabłek w 2019?

Bardzo interesujące, także z punku widzenia polskich sadowników, są dane o produkcji jabłek w krajach spoza Unii Europejskiej. Publikujemy prognozy WAPA dla kluczowych producentów jabłek nie tylko w Europie ale także w Azji i Ameryce Północnej.

Kto ma zebrać więcej jabłek niż w poprzednim sezonie według analiz przygotowanych na Prognosfruit 2019? Serbowie szacują że zbiorą prawie 500 tysięcy ton – to 7% więcej niż rok temu, wzrosną także zbiory w Turcji do 3,55 miliona ton (rok wcześniej 3,1 miliona). Również zbiory w Mołdawii nieznacznie wzrosną by sięgnąć 670 tysięcy ton. Te trzy kraje wysyłają jabłka do Rosji i są beneficjentami embarga. Nie podoba się to rosyjskim sadownikom i chcąca czasowego zakazu wwozu jabłek do Rosji o czym ostatnio pisaliśmy. Rosyjscy sadownicy chca czasowego zakazu wwozu jabłke do FR Gdyby taki zakaz faktycznie wszedł w życie uderzyłby przede wszystkim w sadowników z Mołdawii – gdyż to ich jabłka pod koniec lata i jesienią “zalewają” rosyjski rynek. Ma to związek głownie z mała baza przechowalniczą w Mołdawii i nastawieniem tylko na rynek rosyjski.

Spadek zbiorów przewidywany jest w Rosji – i ma on sięgnąć aż -30% a to oznacza że zbiory wyniosą “tylko” 1 milion ton. Również Ukraina informuje o 20% spadku zbiorów do 1,164 miliona ton. Tyle że dane z obu tych krajów są bardzo trudne do zweryfikowania, nie pokazują też ile będzie jabłek wysokiej jakości z nowoczesnych gospodarstw sadowniczych bo ta proporcja zmienia się w ostatnich latach.

Poza Europą uważnie patrzymy też na zbiory w USA – bo te mają sięgnąć rekordowego poziomu 5,389 miliona ton (to 9% więcej niż rok temu). Będzie wiec ostra walka o rynki eksportowe – szczególnie te w Azji.Eksport jabłek z Ukrainy

Na sam koniec zestawienia Chiny które po zeszłorocznych spadkach szacują swoje zbiory na 41 milionów ton. To 30% więcej niż rok temu ale dużo mniej niż rekordowy rok 2017 kiedy to Chińczycy zebrali 44,5 miliona ton. O rynku chińskim więcej można przeczytać w naszym artykule: Chiny prognozy dla jabłek 2019

Źródło:www.sad24.pl