Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rosnące koszty jeszcze bardziej ograniczą produkcję na Zachodzie?

Rosnące koszty jeszcze bardziej ograniczą produkcję na Zachodzie?

Ogrodnictwo w krajach Europy Zachodniej cierpi z powodu drastycznego wzrostu cen gazu i ogólnych kosztów. Niemieccy eksperci informują także o spadku konkurencyjności produkcji sadowniczej. Kto na tym zyska?

Ze wzrostem cen środków produkcji rolnej i kosztów pracy mierzy się również niemiecka branża ogrodnicza. Zdaniem ekspertów najbardziej ucierpi produkcja owoców jagodowych ponieważ jest najbardziej pracochłonna. Koszty pracy w porównaniu z ubiegłym sezonem wzrosły w Niemczech o 25%, a może być jeszcze gorzej. W kraju o wysokich kosztach produkcji, jak Niemcy czy Holandia wobec takiej sytuacji gospodarstwa mogą bardzo szybko stracić rentowność. Jest to z kolei dobra informacja dla Hiszpanii, Grecji, Polski, Serbii czy Maroko, gdzie mimo wszystko koszty są jeszcze znacznie niższe.

Niemieccy eksperci rynków rolnych prognozują spadek produkcji ogrodniczej w kraju. Rosnące ceny surowców mają w pierwszej kolejności dotknąć upraw szklarniowych. Już teraz ich ogrzanie jest 3 krotnie droższe niż rok temu. Jeśli nic się nie zmieni ro produkcja ma spaść w przyszłym i kolejnych latach.

Z tego samego powodu zmniejszy się produkcja szklarniowa także w Holandii. Część hodowców ogranicza lub wręcz wstrzymuje produkcję. Przy tak wysokich cenach gazu produkcja przestaje się być opłacalna. Ograniczane są nasadzenia na najzimniejsze miesiące. Jeśli ten trend się utrzyma to w efekcie spadnie zatrudnienie w sektorze ogrodniczym w Holandii.

Zawsze jest druga strona medalu. W gospodarce rynkowej niedobory są szybko uzupełniane z innego źródła. W przypadku produkcji szklarniowej najbardziej zyskają producenci z Włoch i Hiszpanii, którzy mają znacznie niższe koszty. W przypadku owoców jagodowych to nasi producenci mogą wyeksportować na zachód więcej owoców. Ograniczenie produkcji szklarniowej w miesiącach zimowych z kolei może zwiększyć popyt w sezonie upraw gruntowych.

www.sad24.pl