Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Również Amerykanie oszacowali, ile jabłek zbierzemy w tym sezonie

Również Amerykanie oszacowali, ile jabłek zbierzemy w tym sezonie

Warto wrócić do dyskusji nad prognozami zbiorów Polsce. Mamy bowiem kolejne dane do zestawienia z danymi GUS i WAPA. Tym razem amerykański Departament Rolnictwa opublikował prognozy zbioru jabłek dla Polski i UE.

W tym sezonie wyjątkowo często dyskutowaliśmy o prognozach zbioru. W branży sadowniczej opieramy się głównie na prognozie GUS-i oraz prognozie WAPA (TRSK). Warto zapoznać się z efektami pracy amerykańskiego wywiadu gospodarczego i prognozy zbiorów Departamentu Rolnictwa.

Zatem zdaniem Amerykanów zbierzemy w tym roku w Polsce 4,4 miliona ton jabłek, czyli 8% więcej niż w minionym sezonie. Równocześnie polskie jabłka będą stanowiły aż 37% wszystkich jabłek wyprodukowanych w Unii Europejskiej. Amerykanie wskazują na dobre warunki atmosferyczne dla jabłoni. Pomimo suchszych okresów wiosną, zawiązanie było  dobre i przekłada się to na wysoki plon w tym roku.

Przypomnijmy, że prognozę zbiorów w Polsce, jako pierwszy opublikował Główny Urząd Statystyczny. Wynosiła ona 4,2 miliona ton i nie uległa zmianie w kolejnych miesiącach. WAPA na początku sierpnia podała prognozę dla Polski na poziomie 4,495 miliona ton. Jednak w wielu krajach UE skorygowano prognozy nieznacznie w dół. O konieczności korekty informował także Związek Sadowników RP. Zdaniem organizacji w tym roku zbierzemy w Polsce poniżej 4,0 milionów ton jabłek.

www.sad24.pl