Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rozszerzamy geografię eksportu jabłek. Polska eksportuje jabłka do połowy krajów na świecie

Rozszerzamy geografię eksportu jabłek. Polska eksportuje jabłka do połowy krajów na świecie

Czy można powiedzieć, że eksportujemy jabłka na cały świat? Na pewno eksportujemy je niemal do połowy państw na świecie. Chodzi o 73 kraje, do których trafiły nasze jabłka od początku tego sezonu.

Już kilkukrotnie informowaliśmy, że geografia polskiego eksportu jabłek stale się poszerza. Krajów, do których sprzedajemy jest coraz więcej. W tym państw tropikalnych i bardzo odległych. Chociaż ilości nierzadko są jeszcze nieduże to jest prawdopodobne, że w przyszłych sezonach będą one rosły.

W skali całkowitego eksportu jeszcze nie udało nam się zastąpić rynku rosyjskiego. W najlepszych sezonach trafiało tam ponad pół miliona ton owoców. W tym wypadku spotkamy się z głosami, że nigdy nie zastąpimy tak dużego i chłonnego rynku, jak Rosja. Odbiorcy z dalekich rynków chcą kupować od nas większe wolumeny. Wyzwaniem będzie więc produkcja większego wolumenu owoców, których oczekują.

Niemniej w tym sezonie, nasze jabłka trafiły na wszystkie kontynenty z wyjątkiem Australii. Eksport na dalekie rynki rośnie, jednak ważnych odbiorców mamy znacznie bliżej, chodzi o Niemcy i Rumunię. Niżej widzimy wykres prezentujący geografię polskiego eksport jabłek od września do marca. Mamy nadzieję, że przyszłym sezonie będzie na nim znacznie więcej „kół”.

Więcej w linku: sad24.pl