Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rozszerzona odpowiedzialność producenta najwcześniej za dwa lata

Rozszerzona odpowiedzialność producenta najwcześniej za dwa lata

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że przygotowania do wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta mogą zająć jeszcze dwa lata. Projekt jest potencjalnym źródłem napięć między władzami lokalnymi a przedsiębiorstwami.

Nowe kierownictwo resortu klimatu odziedziczyło po poprzednikach kilka opóźnionych, choć kluczowych dla gospodarki zadań. Wśród nich jest zbudowanie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który ma stanowić fundament gospodarki obiegu zamkniętego.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, ustawa powinna była wejść już dwa lata temu, ale projekt ustawy zebrał lawinę krytyki, zwłaszcza ze strony producentów żywności i opakowań, i utknął na dobre. Prace nad nowym projektem mają zająć dwa lata.

Przedstawiciele biznesu przyznają, że to potrzebna ustawa, ale jednocześnie apelują o „sprawiedliwe” rozwiązania. Przedsiębiorcy spodziewają się też sporów z samorządami.

Trwają prace nad założeniami ROP

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace wewnątrzresortowe nad założeniami ustawy o ROP. „Rzeczpospolita” ustaliła, że po ich zakończeniu zostanie skierowany wniosek o wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Dopiero po wpisie, którego branża spożywcza ostrożnie spodziewa się w maju, możliwe będzie przedstawienie harmonogramu prac nad ustawą, a więc i zapowiedź publicznych konsultacji tego projektu.

Konsultacje są w tym przypadku kluczowe, gdyż rozszerzona odpowiedzialność producenta będzie dotyczyła codziennej działalności przedsiębiorców, a także będzie właśnie przez nich wdrażana.

Przypomnijmy, że w polskim systemie gospodarki odpadami funkcjonuje już mechanizm rozszerzonej odpowiedzialności producenta – w oparciu o ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który zakłada, że przedsiębiorstwa wprowadzające opakowania na rynek muszą partycypować w kosztach ich zbiórki, segregacji i przygotowania do recyklingu. Jednak – jak zgodnie oceniają eksperci – system jest całkowicie nieefektywny.

www.wiadomoscihandlowe.pl