Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rynek jabłek w Chinach: duże zapasy, niskie ceny, pesymistyczne nastroje

Rynek jabłek w Chinach: duże zapasy, niskie ceny, pesymistyczne nastroje

Uczestnicy chińskiego rynku jabłek spodziewają się trudnego sezonu. Pomimo prognoz USDA o możliwym spadku zbiorów jabłek w Chinach, lokalne źródła mówią o prawdopodobnym wzroście produkcji.

Sytuację pogarsza fakt, że jabłka odmian letnich zostały sprzedane po rekordowo niskich cenach na tle dużych rezerw jabłek z ubiegłorocznych zbiorów. W związku z tym jabłka z przechowalni aktywnie konkurowały z odmianami letnimi, sprzedawano je po stosunkowo niskich cenach.

Odkąd chińscy ogrodnicy zaczęli dostarczać jabłka Gala na rynki na przełomie lipca i sierpnia, sytuacja w sierpniu tylko się pogorszyła, a ceny utrzymywały się na rekordowo niskich poziomach. Sadownicy często otrzymywali mniej niż 0,2 USD, czyli ok. 0,78 zł za kg za letnie jabłko dobrej jakości, a kupujący płacili nie więcej niż 0,10 USD – 0,39 zł za drobniejsze jabłka!

Pomimo niskich cen przez cały sezon, Chiny zdołały zwiększyć eksport jabłek o zaledwie 2% w porównaniu z sezonem 2019/29 do 1,1 mln ton. Był to najwyższy wolumen eksportu w ostatnich trzech sezonach, ale był znacząco niższy od eksportu w sezonach 2016/17 i 2017/18. W tamtych latach Chiny wyeksportowały 22-24% i prawie 260 tys. ton jabłek więcej niż w sezonie 2020/21.

Import jabłek do Chin w zeszłym sezonie był również rekordowo niski – tylko około 69 tys. ton. Nie uratowało to jednak sytuacji. Wydaje się, że nie znaleziono zamiennika dla rynku rosyjskiego, do którego dostęp dla chińskich eksporterów jabłek jest nadal zamknięty.

Sytuację komplikuje niezbyt korzystna sytuacja na rynku koncentratu jabłkowego, którego to Chiny są największym producentem i dostawcą. W ostatnich latach soki odtworzone z soku zagęszczonego nie są już uważane za użyteczny produkt i aktywnie tracą konsumentów na całym świecie, a ich miejsce zajmują inne napoje. W związku z tym nawet sprzedaż jabłka do przetworzenia na koncentrat po przystępnej cenie jest teraz bardziej skomplikowana.

Kolejne wysokie zbiory jabłek w 2021 r. w Chinach, jeśli zostaną potwierdzone, mogą pogorszyć sytuację z powodu globalnej nierównowagi podaży i popytu na jabłka.

www.e-sadownictwo.pl