Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rząd rozpoczął obrady; zajmie się projektem ws. łagodzenia skutków wzrostu cen energii dla firm

Rząd rozpoczął obrady; zajmie się projektem ws. łagodzenia skutków wzrostu cen energii dla firm

Rada Ministrów rozpoczęła we wtorek po godz. 11 obrady; zajmie się projektem dotyczącym programów pomocowych dla firm, które ponoszą dodatkowe koszty w związku z nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu. Ministrowie wysłuchają też informacji na temat sytuacji sektora energetycznego.

Chodzi o projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024, który “wprowadza możliwość udzielenia wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców w oparciu o programy rządowe”.

Istotą rozwiązań ujętych w projekcie, za którego przygotowanie odpowiadał resort rozwoju i technologii, jest “umożliwienie Radzie Ministrów przyjmowania programów pomocowych dla przedsiębiorstw, które ponoszą dodatkowe koszty w związku z nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu ziemnego”. Dodano, że kluczowe jest zapewnienie odpowiednich środków wsparcia dostosowanych do warunków rynkowych. “Z tego też względu Rada Ministrów powinna mieć możliwość elastycznego opracowania i implementacji mechanizmów łagodzących szoki gospodarcze spowodowane sytuacją na rynku energii” – czytamy.

Według projektodawcy “konieczne jest wprowadzenie regulacji w formie odrębnej ustawy z uwagi na złożony charakter wprowadzanego systemu wsparcia przedsiębiorstw”. Według wcześniejszych informacji rząd przeznaczy ok. 5-6 mld zł na dofinansowanie do zakupu energii i gazu dla firm energochłonnych.

We wtorek rząd ma również wysłuchać informacji ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i środowiska na temat sytuacji sektora energetycznego.

www.wnp.pl