Rząd pracuje nad przepisami ujednolicającymi znakowanie żywności wysokiej jakości
Jak tłumaczy resort rolnictwa, celem nowelizacji ustawy jest m.in.wprowadzenie przepisu, na podstawie którego możliwe będzie stosowanieznaku Poznaj Dobrą Żywność w odniesieniu do artykułów rolno-spożywczychwytwarzanych m.in. w ramach krajowych systemów jakości żywności.
Zgodnie z projektowanymi przepisami, znak PDŻ będzie mógł byćstosowany w przypadku takich krajowych systemów jakości żywności, jak:Jakość Tradycja (obecnie 195 produktów wytwarzanych przez 109podmiotów), Quality Meat Program (w ramach któego wytwarzana jest młodawołowina i wołowina wysokiej jakości), System Jakości WieprzowinyPQS/Pork Quality System (mięso wieprzowe wysokiej jakości), a takżeSystem Gwarantowanej Jakości Żywności/QAFP. Ten ostatni obejmuje:kulinarne mięso wieprzowe, tuszki, elementy i mięso z kurczaka, indyka imłodej polskiej gęsi owsianej, a także wędliny.
– Projektowana regulacja ma za zadanie ułatwienie używania ww. znakujakości producentom wytwarzającym artykuły rolno-spożywcze m.in. wramach systemów jakości żywności uznanych za krajowe. Mając na względziefakt, że wszystkie zaproponowane w projektowanej ustawie systemyjakości żywności obejmują produkty wytwarzane zgodnie ze zdefyniowanąspecyfikacją, a zgodność procesu ich produkcji ze specyfikacją jestweryfikowana przez niezależne akredytowane organy kontrolne, nakładaniena producentów dodatkowego wymagania w postaci ubiegania się o prawo doużywania znaku jakości nie powinno być wymagane – tłumaczy RyszardBartosik, sekretarz stanu w MRiRW.
Przedstawiciel ministerstwa wyjaśnia, że w związku z powyższymwejście w życie projektowanych przepisów umożliwi posługiwanie sięznakiem PDŻ w przypadku produktów wytwarzanych w ramach wspomnianychsystemów jakości.
Resort rolnictwa przekazał, że na obecnym etapie projekt zmianyustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych znajduje sięprzed skierowaniem do Rządowego Centrum Legislacji, w celu rozpatrzeniatego projektu przez Komisję Prawniczą. Projekt musi najpierw zostaćprzyjęty przez rząd, zanim zostanie wniesiony do Sejmu.