Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Sasin: będziemy musieli przywrócić VAT m.in. na paliwa i nawozy

Sasin: będziemy musieli przywrócić VAT m.in. na paliwa i nawozy

Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów. Możemy za to utrzymać zerowy VAT na żywność — zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier zaznaczył, że przywrócenie wyższych stawek VAT za prąd i paliwa wynika z decyzji Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre działania w związku z tarczą antyinflacyjną

— Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać, jest możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność — powiedział Sasin

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna pozostanie, ale przyjmie nową formę

Wicepremier w niedzielę w Programie Pierwszym Polskiego Radia odniósł się m.in. do kwestii funkcjonowania tzw. tarczy antyinflacyjnej i wynikających z niej obniżonych stawek podatków na niektóre dobra.

Sasin przyznał, że ze względu na decyzję Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre działania w związku z tarczą, polski rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki VAT na energię elektryczną czy paliwa. — Będziemy musieli niestety ten VAT przywrócić, nie tylko w zakresie energii elektrycznej, ale w obszarze pozostałych surowców energetycznych, również nawozów — powiedział.

Minister podkreślił, że polski rząd otrzymał informację od Komisji, że obniżenie stawek VAT “jest niezgodne z prawem europejskim i musimy ten VAT przywrócić i akcyzę w przypadku chociażby rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje”.

— Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać — tu walczyliśmy do samego końca jest — możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność. To, że żywność będzie tańsza, to jest zasługa również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, a potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to. Natomiast w przypadku surowców energetycznych i również energii elektrycznej takiej zgody uzyskać się nie udało — dodał.

www.businessinsider.com.pl