Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Sawicki: Powstaje projekt wsparcia dla polskich inwestycji w sektor rolny na Ukrainie

Sawicki: Powstaje projekt wsparcia dla polskich inwestycji w sektor rolny na Ukrainie

Paweł Jachowski, portalspożywczy.pl

Jak dowiedział się serwis portalspożywczy.pl od Marka Sawickiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, prawdopodobnie jeszcze w wakacje wznowione zostaną prace zespołu opracowującego projekt wsparcia dla polskich inwestycji w sektor rolny na Ukrainie. Minister rozmawiał na ten temat w połowie lipca z wiceminister Iloną Antoniszyn-Klik, która pierwotnie koordynowała prace tego zespołu, a gotowość do udzielenia patronatu inicjatywie zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski.

– Chcemy by powstał fundusz publiczno-prywatny przedsiębiorców polskich i ukraińskich, z udziałem środków publicznych, także unijnych. Byłby to fundusz pożyczkowo-gwarancyjny, który byłby także firmowany i gwarantowany przez rząd ukraiński – zapowiada Sawicki.

Jeśli prace nad powołaniem funduszu pójdą sprawnie, to od strony organizacyjnej może zostać on powołany do życia jeszcze jesienią tego roku. To by oznaczało, że mógłby zacząć funkcjonować wraz z początkiem roku 2015. Uruchomieniu inicjatywy będzie towarzyszyła kampania informacyjna.

Zdaniem ministra, pomimo trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej na Ukrainie, polscy przedsiębiorcy muszą inwestować w tym kraju, bo – zwyczajnie – nie mają innego wyjścia.

– Albo zainwestują na Ukrainie, przerobią ukraińskie surowce i sprzedadzą na cały świat, albo te surowce za jakiś czas przyjdą na polski rynek i będziemy mieć protesty i manifestacje polskich rolników. Przedsiębiorcy, jeśli mają poczucie odpowiedzialności za interes gospodarczy i dobre relacje z polskimi rolnikami, powinni inwestować na Ukrainie, aby powstrzymać napływ ukraińskich surowców na rynek polski w przyszłości – tłumaczy Sawicki.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 29.07.2014 roku