Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie podatku cukrowego. Nowa opłata coraz bliżej

Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie podatku cukrowego. Nowa opłata coraz bliżej

W piątek wieczorem 14 sierpnia br. Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, znanej bardziej jako tzw. podatek cukrowy. Teraz decyzja pozostaje w rękach prezydenta Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy, że Senat rekomendował odrzucenie tej ustawy. Większość sejmowa doszła jednak do innego wniosku i zagłosowała za odrzuceniem uchwały senatorów. Zagłosowało 432 posłów, 229 było za, 157 przeciw, a 46 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Rządowy projekt zakłada wprowadzenie dodatkowej opłaty od napojów z dodatkiem cukrów. Jej wysokość będzie częściowo stała, a częściowo zmienna – w zależności od ilości dodanej substancji słodzącej.

Branża napojowa w Polsce od samego początku sprzeciwiała się nowym regulacjom twierdząc, że nie mają one charakteru prozdrowotnego, jak utrzymuje rząd, lecz są narzędziem służącym do sięgania do kieszeni przedsiębiorców. Domagają się również odłożenia wprowadzenia nowego podatku zwłaszcza ze względu na trudną sytuację wielu przedsiębiorstw spowodowaną  pandemią koronawirusa.

www.wiadomoscihandlowe.pl