Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Sejm przyjął wakacje od ZUS. Kiedy mogą zostać wprowadzone?

Sejm przyjął wakacje od ZUS. Kiedy mogą zostać wprowadzone?

Wakacje od ZUS, czyli jeden z pomysłów, z którym partia rządząca szła na wybory, został przyjęty przez Sejm. Ustawę regulującą możliwość niepłacenia składki przez jeden miesiąc w roku na razie przyjęli posłowie i przeszła ona do następnego etapu.

Nowe przepisy zakładają, że ze składki ZUS raz w roku mieliby być zwolnieniu mikroprzedsiębiorcy. Nie musieliby oni wtedy zawieszać działalności. Mogliby w czasie swojego „urlopu” od składek uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

Dla kogo wakacje składkowe?

W celu skorzystania z wakacji od ZUS należy złożyć odpowiedni wniosek w miesiącu poprzedzającym ulgę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa zakłada, że z ulgi nie będą mogły skorzystać osoby, które świadczą usługi da swojego byłego pracodawcy.

Posłowie odrzucili wnioski mniejszości o to, aby mikroprzedsiębiorcy mogli być zwolnienie ze składek przez trzy miesiące w roku. Posłowie przyjęli opcję ze zwolnieniem z jednej składki.

Wakacje od ZUS a emerytura

Wakacje składkowe nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. Składki zostaną sfinansowane z budżetu państwa. Może z nich skorzystać nawet 1,7 mln osób.

Przyjęcie ustawy przez Sejm nie oznacza, że wakacje składkowe wchodzą w życie. Ustawa trafi teraz do Senatu i czeka ją dalsza ścieżka legislacyjna.

www.wiadomoscihandlowe.pl