Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Sejm uchwalił ustawę przedłużającą tarczę antyinflacyjną do końca roku

Sejm uchwalił ustawę przedłużającą tarczę antyinflacyjną do końca roku

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o przedłużeniu do końca 2022 r. tarczy antyinflacyjnej obowiązującej obecnie do 31 października br. Dotyczy to m. in. obniżki akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe, oraz stawek VAT na żywność czy gaz ziemny. Na dwa miesiące zostanie obniżona akcyza na lekki olej opałowy.

Rząd 23 sierpnia zdecydował, że chce wydłużyć działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. W piątek w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie tego projektu.

Chodzi m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Samo tylko utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne 2 miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł. Projekt ustawy ma także na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych w sposób, który uczyni je bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność – podano w komunikacie KPRM.

“Obniżenie podatków to jeden ze sposobów na przetrwanie w tych trudnych czasach. Dlatego monitorując obecną sytuację podjęliśmy decyzje o przedłużeniu działania tarczy antyinflacyjnej do końca roku. Pamiętajmy, że w tych trudnych czasach musimy być solidarni, a państwo musi wspierać swoich obywateli” – wskazuje wiceminister finansów Artur Soboń.
Tarcza Antyinflacyjna do końca roku

Monitorując obecną sytuację, podjęto decyzję o przedłużeniu działania tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 roku. Tym samym utrzymane będą niższe stawki VAT dla towarów takich jak: podstawowe produkty żywnościowe, energia elektryczna i cieplna, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe oraz nawozy i niektóre środki wykorzystywane w produkcji rolnej.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/tarcza-antyinflacyjna-przedluzona-do-konca-roku,516902.html