Senat bez poprawek do ustawy o znakowaniu żywności jako „produkt polski”
PAP
Senat nie zaproponował w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która pozwala oznaczyć żywność jako „produkt polski”, jeśli powstał on w Polsce i w większości z rodzimych składników. Zmiany bez poprawek poparło 83 senatorów, czyli wszyscy obecni na sali obrad. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.
Sejm przyjął ustawę 4 listopada. Zgodnie z nowelizacją etykietą „produkt polski” będzie można znakować nieprzetworzony artykuł rolno-spożywczy, jeżeli powstał na terytorium RP.
W przypadku mięsa trzeba będzie wskazać, że zwierzęta urodziły się w Polsce, tu też nastąpiły chów i ubój. Z kolei w przypadku produktów przetworzonych znaku będzie można użyć, jeśli wyprodukowano je z rodzimych składników i w Polsce.
Dopuszczone jednak będzie użycie importowanych surowców, jeśli nie przekroczą one 25 proc. masy finalnego produktu, z zastrzeżeniem, że nie występują lub nie można ich wytworzyć w Polsce.
Prawidłowość stosowania takiej informacji będzie podlegała kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).
Obecne przepisy nie regulują znakowania żywności, jeśli chodzi o informację dotyczącą kraju pochodzenia.
Źródło: www.ogrodinfo.pl z dnia 17.11.2016 roku