Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Serbia: Sezon wiśniowy rozpocznie się wkrótce

Serbia: Sezon wiśniowy rozpocznie się wkrótce

Zbiory wiśni w Serbii rozpoczną się za nieco ponad tydzień, ale tamtejsi sadownicy nadal nie znają wyjściowych cen skupu. Sytuacja powtarza się kolejny rok z rzędu.

W zależności od rejonu kraju zbiory serbskich wiśni rozpoczną się miedzy 20 a 25 czerwca. Niestety, plantatorzy nie wiedzą jeszcze za ile sprzedadzą tegoroczne zbiory. Nie ma żadnych oficjalnych informacji ze strony przetwórni. Z powodu niskich cen i braku opłacalności w ostatnich latach, plantacji wiśni w Serbii ubywa. Niemniej tegoroczna jakość jest oceniana jako bardzo dobra, a zbiory mają być średnio o 20 – 30% niższe niż w ubiegłym roku.

Sadownicy są natomiast informowani o stosunkowo dużych zapasach krajowych mrożonek z ubiegłego sezonu. Wobec tego ze strony mroźni zainteresowanie owocem ma być na umiarkowanym poziomie. Nie ulega wątpliwości, że takie działania ze strony branży przetwórczej mają zawczasu „przygotowywać” do niskich cen. Znamy to doskonale z polskiego rynku.

W ubiegłym roku wiśnie w Serbii były skupowane po 30 – 45 dinarów za wiśnie na mrożenie (1,15 – 1,72 zł/kg). Natomiast wiśnie na tłoczenie kosztowały poniżej 1,00 zł/kg.

Niestety, nie są nam znane krajowe zapasy mrożonych wiśni. Natomiast jeśli chodzi o cenę, to polskie owoce zamrożone w ubiegłym sezonie kosztują obecnie około 1,03 euro za kilogram, czyli 4,63 zł/kg.

www.sad24.pl