Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Sezon truskawkowy w Polsce jak zwykle „do góry nogami”

Sezon truskawkowy w Polsce jak zwykle „do góry nogami”

Sezon truskawkowy w Polsce ma się już powoli ku końcowi. Niemniej duże emocje nadal budzą ceny truskawek przemysłowych. Dzisiejsze stawki powinniśmy jednak notować na początku sezonu, a nie na jego końcu…

W Polsce wraz z rozpoczęciem zbiorów, rozpoczyna się skup owoców przemysłowych. Nie ma tym nic dziwnego, ponieważ wynika to ze skali naszej produkcji i rozwiniętego przetwórstwa. Niemniej każdy rolnik, nawet jeśli nie produkuje truskawek wie, że owoce najwyższej jakości zbieramy na początku sezonu. W miarę upływu dni jakość spada, a krzaki wydają coraz mniejsze owoce. Taka już jest specyfika tej uprawy. 

Sezon 2021 rozpoczął się dla truskawek bez szypułki na poziomie 4,50 zł/kg, aby po trzech tygodniach osiągnąć nawet 7,00 zł/kg. To wzrost o 55%. Taka polityka zakupowa jest co najmniej zastanawiająca.

Branża zamrażalnicza z jednej strony kupiła w najniższych cenach owoce najwyższej jakości. Z drugiej natomiast kupuje jakość znacznie niższą po rekordowych cenach… Logika nakazywałaby funkcjonować w odwrotny sposób. Opisany mechanizm obserwujemy w Polsce od wielu lat. Jest on również dowodem, że w realiach polskiego rynku zakładom chodzi w pierwszej kolejności o kupienie surowca tak tanio, jak to tylko możliwe, a jakość jest na drugim miejscu.

www.sad24.pl