Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Skup malin po 5,00 zł/kg? Plantatorzy chcą protestować i wstrzymać dostawy

Skup malin po 5,00 zł/kg? Plantatorzy chcą protestować i wstrzymać dostawy

Koszt produkcji malin znacząco przekracza proponowaną cenę skupu. W związku z tym plantatorzy malin chcą organizować się i bojkotować zakłady przetwórcze. Stawka 5,00 zł/kg jest nie do zaakceptowania. 

Proponowana, wyjściowa cena  na poziomie 5,00 zł za kilogram malin w skupie nie zmieniła się od kilku dni. Zdaniem zdecydowanej większości plantatorów jest to stawka nie do zaakceptowania przy dzisiejszych kosztach produkcji. Według wyliczeń MODR-u, koszt produkcji kilograma malin letnich wynosi 7,44 zł/kg.

W związku z powyższym, w mediach społecznościowych pojawiały się w ostatnich dniach liczne propozycje strajków w sprawie cen skupu. Najczęściej proponowaną formą protestu ma być bojkot zakładów przetwórczych, czyli wstrzymanie dostaw. Dziś (23.06.2023) plantatorzy organizują spontaniczne spotkanie w tej sprawie w miejscowości Wierzbica (gmina Urzędów). Chcą na nim ustalić przyszłe działania i nagłośnić problem.

Do bojkotu przetwórni i zaprotestowania w sprawie cen skupu namawia także niedawno utworzony Związek Polskich Producentów Malin. Działacze zapowiedzieli, że szczegóły planowanej akcji podadzą w ten weekend na konferencji prasowej. Będziemy informowali o tych ustaleniach.

Około 70% produkcji malin w Polsce produkowanych jest na Lubelszczyźnie, głównie w kraśnickim zagłębiu malinowym. Fakt ten teoretycznie, znacząco ułatwia zorganizowanie branżowego protestu.

www.sad24.pl