Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Spożycie jabłek w EU pozostaje na wysokim poziomie

Spożycie jabłek w EU pozostaje na wysokim poziomie

Na podstawie najnowszych danych i refleksji ekspertów rynkowych Komisja Europejska przedstawiła perspektywy krótkoterminowe według, których spożycie świeżych jabłek w UE pozostaje na wysokim poziomie.

Według prognoz produkcja jabłek w UE powinna wzrosnąć o 10% do 12,5 mln t w 2021/22 (+8% w porównaniu do średniej z 5 lat) napędzana przez wzrost w Polsce (+27% rok do roku) co jest wynikiem szacowanego wzrostu powierzchni upraw (+7% rok do roku) oraz dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym. Duża dostępność jabłek w Polsce oraz niskie ceny powodują wzrost udziału jabłek przeznaczonych do przetwórstwa (do 34% w 2021/22 wobec 29% w 2020/21). Łącznie przewiduje się sprzedaż około 7,8 mln t do spożycia świeżego (+2% rok do roku) i 4,1 mln t do przetwórstwa.

Spożycie świeżych jabłek na mieszkańca w UE powinno utrzymać się na wysokim poziomie (15,3 kg) dzięki niższym cenom i rosnącej świadomości zdrowego stylu życia.

Oczekuje się, że spożycie przetworzonych jabłek na mieszkańca wzrośnie do około 8 kg (+9,3% rok do roku), napędzane przez rosnące zapasy, które na koniec sezonu 2020/21 były niskie. W ramach stabilnego popytu na jabłka przetworzone rośnie zapotrzebowanie na produkty ekologiczne oraz produkty bez dodatku cukru.

www.e-sadownictwo.pl