Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Stany Zjednoczone są zainteresowane importem produktów rolnych z Polski

Stany Zjednoczone są zainteresowane importem produktów rolnych z Polski

PAP

Do Warszawy przylatuje w sobotę delegacja ministerstwa handlu USA z grupą amerykańskich biznesmenów. Celem jest promocja eksportu USA do Polski. Ale Waszyngton zapewnia, że trwają rozmowy ws. importu do USA polskich produktów rolnych, w tym jabłek.

„W poniedziałek mieliśmy spotkanie urzędników wysokiego szczebla (administracji USA) w tej sprawie. Jest wielkie zainteresowanie, by zobaczyć, co możemy zrobić, ale oczywiście importowanie produktów rolnych z Polski, w tym doskonałych polskich jabłek, wymaga spełnienia pewnych amerykańskich przepisów” – powiedział PAP podsekretarz ds. handlu Stefan Selig. Jak dodał sprawą tą zajmuje się ministerstwo rolnictwa USA. „Mamy nadzieję, że będzie postęp. Nie chcę wypowiadać się na temat tego, ile to zajmie czasu. Ale jesteśmy więcej niż otwarci, bo już rozmawiamy i pracujemy nad tym” – powiedział.

Kwestia importu polskich produktów rolnych do USA najpewniej zostanie poruszona podczas wizyty Seliga w Warszawie, który będzie towarzyszył minister handlu USA Penny Pritzker. Przyjedzie z nimi także grupa przedstawicieli piętnastu amerykańskich firm. Celem jest „zidentyfikowanie obszarów, gdzie można zwiększyć dwustronny handel i inwestycje”. Będą m.in. szefowie Xerox, Lockheed Martin Corporation, Marriott International, UPS, a także przedstawiciele takich firm jak Boeing, IMB, eBay czy Pfizer.

„To jest prawdziwa lista gwiazd liderów biznesu USA” – powiedział Selig. W sumie te firmy razem zatrudniają ponad 1,5 mln osób, a ich łączne dochody przekraczają 500 mld dol. rocznie.

Z Polski amerykańska delegacja uda się do Turcji. Selig zapewniał, że to pierwsza tego typu wizyta organizowana za kadencji prezydenta Baracka Obamy. „To okazja zarówno dla administracji USA, jak i biznesu, by rozwijać +handlową dyplomację+” – powiedział. Tłumaczył wybór Polski i Turcji tym, że oba kraje przedstawiają wielkie szanse dla amerykańskiego biznesu. „Polska to niezwykły przykład sukcesu gospodarczego, ponad 20 lat nieustannego wzrostu, w tym także w czasach globalnej recesji” – zachwalał.

Gospodarcze relacje USA-Polska bardzo wzmocniły się w ostatnich latach, ale zadaniem Seliga jest potencjał na dalszy wzrost. W ciągu ostatnich 10 lat amerykański handel z Polską zwiększył się czterokrotnie. W 2013 roku osiągnął wartość 8,7 mld dol.; w tym roku oczekiwany się dalszy wzrost.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 26.09.2014 roku