Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Suchy przemysł będzie zyskiwał na znaczeniu

Suchy przemysł będzie zyskiwał na znaczeniu

Zarówno przetwórcy jak i pośrednicy są zdania, że będzie rosło znaczenie i cena tak zwanego „suchego przemysłu”. Ma to kilka przyczyn ekonomicznych. Już dziś obserwujemy coraz wyraźniejsze rozgraniczanie dwóch klas surowca.

Dziś za surowiec do tłoczenia soku NFC sadownicy otrzymają przy ilościach całosamochodowych 0,44 – 0,45 zł za kilogram. W miarę upływu czasu po sezonie zbiorów, podział na dwie klasy surowca będzie coraz wyraźniejszy w cenach. Będzie to wynikać z wyraźnego rozgraniczenia jakościowego surowca do produkcji koncentratu (mokrego przemysłu) i surowca do produkcji soków NFC (suchego przemysłu).

Głównym powodem jest mniejsza produkcja soków NFC w Niemczech. Wynikała ona po pierwsze mniejszych dostaw niemieckiego surowca do tamtejszych zakładów. Ponadto z powodu wyższych kosztów transportu wyeksportowaliśmy do Niemiec znacznie mniej jabłek przemysłowych.

W tym miejscu musimy pamiętać, że Niemcy są największym odbiorcą polskiego jabłkowego soku NFC. Dodatkowo przeciętny Niemiec wypija najwięcej soku jabłkowego w całej Unii Europejskiej – 8 litrów rocznie.

Nowy tydzień nie przynosi zapowiadanych spadów cen jabłek przemysłowych. Z powodu pogłosek przez weekend nieco więcej pracy mieli pośrednicy i zakłady przetwórcze. Dziś ceny nie spadły i nadal utrzymują się na poziomie 0,40 – 0,42 zł za kilogram w przypadku surowca do produkcji koncentratu jabłkowego. Niemniej wybrane zakłady potwierdziły swoim dostawcom symboliczne 1 lub 2 groszowe obniżki. Są to jednostkowe przypadki. Większość zakładów nie zmienia cen zakupu.

www.sad24.pl