Susza rolnicza już na całym obszarze Polski
Warunki wilgotnościowe na obszarze kraju sprawiły, że suszę rolniczą stwierdzono w 16 województwach kraju – podaje IUNG-PIB w najnowszym raporcie.
Klimatyczny Bilans Wodny
W piątym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -101 mm. Wartość ta uległa zwiększeniu o 7 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 IV-20 VI).
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, we wszystkich 16 województwach.
Susza występowała w jedenastu uprawach:
- zbóż jarych,
- rzepaku i rzepiku,
- krzewów owocowych (na obszarze 6,10% gruntów ornych kraju),
- zbóż ozimych,
- roślin strączkowych,
- kukurydzy na ziarno,
- kukurydzy na kiszonkę,
- truskawek (na obszarze 3,18% gruntów ornych kraju),
- tytoniu,
- warzyw gruntowych (na obszarze na obszarze 0,36% gruntów ornych kraju),
- drzew owocowych (na obszarze 0,35% gruntów ornych kraju).
Deficyt wody
- Największe niedobory wody odnotowano w województwie zachodniopomorskim, pomorskim oraz w województwie warmińsko-mazurskim w których susza wystąpiła aż w 11 uprawach.
- Nieco mniejsze zagrożenie wystąpiło w woj. wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim i podkarpackim w których stwierdzono jej wystąpienie w ośmiu uprawach.
- Suszę stwierdzono w województwie dolnośląskim dla 7 upraw.
- W województwach: podlaskim, mazowieckim, lubuskim, małopolskim oraz śląskim notowano niedobory wody, w których stwierdzono suszę od dwóch do czterech upraw.