Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 7 czerwca 2023 – Normy dla żywności ratują życie

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 7 czerwca 2023 – Normy dla żywności ratują życie

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 7 czerwca 2023 r. zwróci uwagę na standardy żywności. Choroby przenoszone przez żywność dotykają co roku 1 na 10 osób na całym świecie, a normy żywnościowe pomagają nam zapewnić, że to, co jemy, jest bezpieczne.

Piąty Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności (WFSD) obchodzony 7 czerwca 2023 r. ma zwrócić uwagę i zainspirować do działań pomagających zapobiegać zagrożeniom związanym z żywnością, wykrywać je i zarządzać nimi, przyczyniając się do bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia ludzi, dobrobytu gospodarczego, produkcji rolnej, dostępu do rynku, turystyki i zrównoważonego rozwoju. 

Konsekwencje zdrowotne niebezpiecznej żywności

Istnieje ponad 200 czynników, które mogą być przenoszone przez żywność i powodować choroby. Większość ludzi kojarzy choroby przenoszone przez żywność z ostrymi chorobami jelit (biegunka i wymioty), ale istnieje wiele innych niepożądanych skutków zdrowotnych, które mogą wystąpić.   

Podczas webinaru, który odbył się 6 czerwca eksperci WHO mówili o konsekwencjach zdrowotnych powodowanych przez niebezpieczną żywność. Istotne zagrożenia obejmują bakterie, wirusy, pasożyty, a także chemikalia i toksyny. Podczas webinaru dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób WHO szacuje obciążenie zdrowotne chorobami przenoszonymi przez żywność poprzez obliczenie całkowitej liczby zachorowań, zgonów i lat życia skorygowanych o niepełnosprawność (DALY).

Tematyka webinarów obejmowała:

  • standardy bezpieczeństwa żywności, bezpieczeństwo żywności w sytuacjach kryzysowych o zasięgu międzynarodowym, wzbogacanie żywności i sposoby szacowania obciążenia chorobami przenoszonymi przez żywność;
  • aktualizacje dotyczące Globalnej strategii WHO dotyczącej bezpieczeństwa żywności;
  • oraz wydanie nowej publikacji WHO na temat sekwencjonowania całego genomu.

www.foodfakty.pl