Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > System kaucyjny jak na Słowacji. Posłowie pytają czemu taki nie obowiązuje w Polsce

System kaucyjny jak na Słowacji. Posłowie pytają czemu taki nie obowiązuje w Polsce

Na Słowacji od 1 stycznia 2022 r. do każdej plastikowej butelki lubpuszki z napojami trzeba dopłacić 15 eurocentów kaucji. Grupa posłówzwróciła się do premiera z pytaniem, dlaczego taki system niefunkcjonuje w Polsce?

Zgłaszający interpelację: Krystyna Sibińska, Maria MałgorzataJanyska, Zofia Czernow i Joanna Frydrych wyjaśniają, że na Słowacjioddawanie butelek i aluminiowych puszek ma być proste i przypominaćznany na Słowacji od lat system zwrotu kaucji za szklane butelki. Takjak automat do szklanych butelek nie odda pieniędzy za zbite opakowanie,tak nie będzie można odzyskać 15 eurocentów za zgniecioną plastikowąbutelkę lub puszkę.

W piśmie czytamy, że Nowy system objaśniają ogłoszenia w gazetach,instrukcje w sklepach oraz billboardy. Akcja informacyjna, podobnie jakautomaty do skupu oraz ręczne czytniki kodów używane do rozliczaniaopakowań została sfinansowana przez organizację non-profit. Założyły jącztery stowarzyszenia występujące w imieniu producentów piwa, napojówbezalkoholowych i wód mineralnych oraz przedstawicieli handlu hurtowego idetalicznego. Łącznie ich członkowie wprowadzają na rynek prawie 80proc. wszystkich opakowań zwrotnych i reprezentują ponad 3 tys. placówekhandlowych.

Posłowie PO pytają premiera, dlaczego taki system nie funkcjonuje w Polsce i kiedy zostanie wprowadzony?

Dodają, że W Europie systemy kaucyjne funkcjonują w: Szwecji, Danii,Finlandii, Estonii, Niemczech, Holandii, Litwie, Chorwacji, Norwegii iIslandii. Dzięki nim udaje się odzyskiwać ok. 90 proc. opakowań.

www.wiadomoscihandlowe.pl