Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Tańsze paliwo i żywność. Prezydent podpisał ustawę

Tańsze paliwo i żywność. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał w środę ustawę obniżającą od 1 lutego VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz — poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Ustawa jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Nowe stawki będą obowiązywać do końca lipca.

Jak przypomniała Kancelaria Prezydenta, celem uchwalonej ustawy jest wprowadzenie czasowej obniżki stawek podatku od towarów i usług na niektóre towary jako element przeciwdziałania inflacji.

Zgodnie z ustawą do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz zostaje obniżony z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

Stawki VAT. Tarcza antyinflacyjna

Łączny spadek dochodów budżetu państwa oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz — ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną — ok. 0,67 mld zł.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2022 roku.

www.money.pl