Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Tegoroczne zbiory jabłek w UE będą wyższe niż w 2013 r.

Tegoroczne zbiory jabłek w UE będą wyższe niż w 2013 r.

Bank Gospodarki Żywnościowej

World Apple and Pears Association (WAPA) przedstawiła swoje prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów jabłek i gruszek w UE – informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

W przypadku jabłek oczekiwany jest wyraźny wzrost produkcji w porównaniu z ub.r. Unijne zbiory mają wynieść 11,9 mln t, tj. o blisko 1 mln t więcej w stosunku do 2013 roku (o 9 proc.) oraz o 1,3 mln t więcej w odniesieniu do średniej z ostatnich 3 lat (o 12 proc.).

Wg ekspertów WAPA, najwyższych zbiorów jabłek można spodziewać się w Polsce. Prognozuje się, że wyniosą one 3,5 mln t i będą o 12 proc. wyższe od ubiegłorocznych. We Włoszech oczekuje się zbiorów na poziomie 2,4 mln t, czyli o 13 proc. wyższych od tych w 2013 roku. We Francji produkcja ma wynieść 1,5 mln t, co z kolei oznacza 6-procentowy spadek r/r. Jeśli te prognozy okażą się bliskie prawdy, udział trzech wymienionych wyżej krajów w tegorocznych zbiorach jabłek w UE przekroczy 62 proc.

W strukturze unijnej produkcji jabłek dominować będzie odmiana Golden Delicious, z 22-procentowym udziałem w zbiorach. Drugą najpopularniejszą odmianą będzie Gala (11 proc.), a trzecią Idared (9 proc.).

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 13.08.2014 roku