Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > To już oficjalne. KE odblokowała polskie KPO

To już oficjalne. KE odblokowała polskie KPO

Zdaniem Komisji Europejskiej Polska w zadowalającym stopniu wypełniła dwa „super kamienie milowe”, które były warunkiem odblokowania pierwszej płatności w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Tym samym KE wydała pozytywną ocenę w sprawie wypłaty Polsce 6,3 mld euro.

O dwóch ważnych decyzjach dotyczących dostępu Polski do europejskich funduszy szefowa KE Ursula von der Leyen informowała w zeszłym tygodniu podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem. „Mam dobre wiadomości”, mówiła, zapowiadając plan „uwolnienia” 137 mld euro dla Polski.

KE: Polska spełniła warunki

Dziś (29 lutego) Komisja Europejska wydała obszerny komunikat, który potwierdza słowa szefowej KE. Polska w najbliższych tygodniach ma otrzymać 6,3 mld euro z wartego łącznie 59,8 mld euro KPO. Powodem jest spełnienie „w zadowalającym stopniu” dwóch „super kamieni milowych”, które zakładają reformę systemu dyscyplinowania sędziów oraz wprowadzenia do użycia systemu Arachne służącego do zwalczania nadużyć finansowych.

Wśród działań, które zdaniem KE doprowadziły do satysfakcjonującej reformy polskiego sądownictwa, wymieniono m.in. zastąpienie Izby Dyscyplinarnej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej oraz powołanie rzeczników dyscyplinarnych „ad hoc”, dzięki którym możliwe jest zakończenie nieuprawnionych postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

– Wszyscy sędziowie, których dotyczyły orzeczenia Izby Dyscyplinarnej, mieli prawo do ponownego rozpatrzenia ich sprawy przez nową Izbą Sądu Najwyższego w jasno określonych ramach czasowych (….) Wszyscy sędziowie, którzy zostali niesłusznie zawieszeni, zostali przywróceni do pracy – wymienia Komisja, uzasadniając swoją decyzję.

KE wskazała również na składający się z dziewięciu ustaw kompleksowy plan naprawy sądownictwa (Action Plan), który minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił w zeszłym tygodniu w Brukseli. Zdaniem KE – mimo, iż plan nie został jeszcze wdrożony – jest on „wyraźnym potwierdzeniem” zaangażowania nowego rządu w poszanowanie nadrzędności prawa Unii i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kaleta o „fikołkach” KE

Prawo i Sprawiedliwość oraz Suwerenna Polska, które wielokrotnie podkreślały, że odblokowanie KPO jest decyzją polityczną, krytykują posunięcie KE. –  Komisja Europejska uznała, że praworządność w Polsce została „przywrócona” bez zmian jakiejkolwiek ustawy. Można zatem uznać, że aktualna KRS, TK i SN są w pełni praworządne – napisał na portalu X b. wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

– Te fikołki KE pokazują tylko, że cały spektakl z praworządnością to był pic, a realnie to był czysty, polityczny szantaż i wrogie działania UE wobec państwa członkowskiego – wskazał.

Wiceszefowa KE Vera Jourova, cytowana w komunikacie KE, podkreślała jednak, że organ, który reprezentuje, był „obiektywny i wspierający”, „jak zawsze w przeszłości”.

Wcześniej, w rozmowie z EURACTIV Polska, w dobre intencje Komisji powątpiewał europoseł PiS Kosma Złotowski. – Oni powiedzą, że mają do Donalda Tuska zaufanie i w związku z tym nie będzie wymagana ta zmiana w prawie, która była wymagana od nas. To jest bardzo możliwe – mówił w grudniu zeszłego roku.

www.eurativ.pl