Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Tylko 20 tys. ton owoców obejmą nowe rekompensaty za embargo?

Tylko 20 tys. ton owoców obejmą nowe rekompensaty za embargo?

MP

Rekompensaty proponowane teraz przez UE za straty wywołane rosyjskim embargiem na warzywa i owoce będą znacznie mniej korzystne, niż zapowiadano wcześniej.

Korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon donosi o utraceniu przez nasz kraj poparcia innych krajów Unii Europejskiej w staraniach o wyższe rekompensaty dla rolników dotkniętych rosyjskim embargiem.

Powodem ma być zawyżenie przez polskie ministerstwo rolnictwa wniosków o odszkodowania, co doprowadziło do zawieszenia pierwszej transzy rekompensat.

„KE przedstawiła nową transzę, tym razem opartą na danych za eksport do Rosji, z której wielu polskich rolników już nie skorzysta. Bruksela proponuje objęcie rekompensatami raptem 18 750 ton polskich jabłek i gruszek. Przyznaje dodatkowo rezerwę w wysokości 3 tysięcy ton na objęcie rekompensatami dowolnych owoców czy warzyw, które znajdą się w rozporządzeniu. Nie będzie więc można nimi objąć np. kapusty, grzybów czy owoców miękkich, takich jak maliny czy truskawki” – czytamy w dzisiejszej korespondencji Katarzyny Szymańskiej-Borginon z RMF FM.

Informację potwierdza Ministerstwo Rolnictwa, które na swojej stronie internetowej opublikowało dziś ubolewanie: „Niestety, naszym zdaniem Komisja Europejska niewłaściwie oceniła sytuację i nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu, z jakim przyszło się zmierzyć polskim i unijnym producentom owoców i warzyw. Uważamy, że zbyt niski budżet (w przypadku rozporządzenia nr 932/2014) oraz zbyt niski wolumen przyznany Polsce (tj. 18 750 ton jabłek i gruszek określony w przedłożonym wczoraj projekcie rozporządzenia) przeznaczone na stabilizację rynku będzie skutkować spadkiem cen i kryzysem na rynku owoców i warzyw w dłuższej perspektywie czasowej.”

Wczoraj na stronie internetowej MRiRW ukazał się natomiast niepodpisany komentarz (z treści wynika, że jest on autorstwa ministra) „Kolejne kłamstwa PiS – tym razem w sprawie rekompensat za embargo”, w którym minister przypomina swoje usiłowania rozwiązania problemu i komentuje: „Po raz kolejny, dla niektórych białe to czarne, a czarne to białe. No cóż, PiS tak już ma. Tym razem na celowniku nieprawdy znalazły się rekompensaty za embargo.”

Źródło:www.portalspozywczy.pl z dnia 17.09.2014 roku