Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > UE wprowadzi zakaz stosowania opakowań plastikowych

UE wprowadzi zakaz stosowania opakowań plastikowych

Po plastikowych sztućcach i talerzach, słomkach do napojów oraz patyczkach higienicznych, których zakaz sprzedaży zacznie obowiązywać od 2021 roku, Unia Europejska rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania opakowań z tworzywa sztucznego.

Nowy komisarz ds. środowiska, Virginijus Sinkevicius w wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Welt wyjaśnił, że Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu stosowania opakowań z tworzyw sztucznych i ustanowienia nowych wymagań dla producentów.

Zakaz wykorzystywania i sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku takich jak plastikowe sztućce, słomki czy patyczki higieniczne zacznie obowiązywać w UE od 2021 roku.

Początkowo posłowie Parlamentu Europejskiego zdecydowali, że do 2025 roku państwa członkowskie będą musiały ograniczyć produkty, dla których nie ma jak na razie alternatywy ­– mowa opakowaniach na owoce, warzywa czy lody wykonane z tworzyw sztucznych. Bardzo możliwie jednak, że zmiany nastąpią szybciej.

Poszczególne państwa będą również zobligowane do stworzenia planu mającego zachęcać do stosowania toreb wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu.

Dla branży owocowej będzie to oznaczało konieczność rezygnacji z opakowań na owoce wykonanych z tworzyw sztucznych.

www.e-sadownictwo.pl