Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ukraina bije rekordy w eksporcie jabłek i rozszerza geografię dostaw

Ukraina bije rekordy w eksporcie jabłek i rozszerza geografię dostaw

Według analityków EastFruit, Ukraina zwiększyła eksport jabłek w rekordowym tempie. Na koniec 2021 r. z Ukrainy wyeksportowano już 22 tys. ton świeżych jabłek, czyli o 28%, czyli o prawie 5 tys. ton więcej niż w sezonie 2018/19, kiedy padł poprzedni rekord eksportu.

W porównaniu z poprzednim sezonem eksport ukraińskich jabłek wzrósł 2,4 razy i był wyższy od średniej z ostatnich lat o 61%. Ponadto w nowym sezonie nadal rozwijała się geografia ukraińskiego eksportu jabłek.

„W ciągu pierwszych czterech miesięcy sezonu 2021/22 ukraińscy sadownicy i eksporterzy byli w stanie dostarczyć jabłko do 35 krajów świata, co jest imponującym wynikiem, biorąc pod uwagę ogromny niedobór kontenerów morskich, a także wzrost kosztów logistyki w tym okresie! W porównaniu z poprzednim sezonem geografia rozszerzyła się już o 11 krajów, co jest bardzo ważne dla trwałości dostaw eksportowych – mówi Andriy Yarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

„Kolejnym dużym osiągnięciem jest dalsze oddalanie się ukraińskich producentów od rynków WNP. Po raz pierwszy w historii w tym sezonie kraje Bliskiego Wschodu zajęły pierwsze miejsce wśród głównych rynków zbytu ukraińskich jabłek, stanowiąc 35% całego eksportu. A tylko 30% eksportu jabłek z Ukrainy trafiło do Mołdawii i Białorusi, co oznacza, że ​​część tego jabłka mogłaby trafić na rynek rosyjski. Dzięki dywersyfikacji eksportu ukraińscy sadownicy nauczyli się uprawiać i dostarczać wysokiej jakości jabłka do najbardziej odległych i wymagających krajów świata, co do tej pory nie było możliwe np. w Mołdawii, która nie ma motywacji do poprawy jakość, ponieważ wciąż ma możliwość eksportu jabłek do Rosji”- mówi Andriy Yarmak.

Około 44% wszystkich ukraińskich jabłek jest już eksportowanych w kontenerach morskich. A to wymaga szczególnego wysiłku w uprawie, uszlachetnianiu, sortowaniu i pakowaniu. W związku z tym otwierają się nowe możliwości dalszego wzrostu eksportu, jeśli zostaną otwarte nowe rynki zbytu, co jest obecnie negocjowane przez ukraiński rząd.

Ukraińscy sadownicy oczekują lepszego dostępu do egipskiego rynku jabłek, a także wiążą duże nadzieje z dostawami jabłek do Indii, gdzie obecnie aktywnie eksportują kraje takie jak Iran i Turcja oraz do Wietnamu, który najszybciej ze wszystkich krajów zwiększa import jabłek. 

www.e-sadownictwo.pl