Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ukraina – najszybciej rosnący dostawca owoców na rynek polski

Ukraina – najszybciej rosnący dostawca owoców na rynek polski

– W maju oraz czerwcu Ukraina wyeksportowała świeże i przetworzone owoce jagodowe oraz orzechy do Polski za 56 mln dol. Wielkość ukraińskiego eksportu do naszego kraju podwoiła w ciągu zaledwie dwóch lat – podaje portal EastFruit.

Ukraina jest na liście 10 największych dostawców owoców na polskim rynku, na równi z krajami takimi jak Holandia, Hiszpania, Niemcy czy Włochy.

Ukraina dostarcza do naszego kraju głównie owoce jagodowe. Przede wszystkim są to maliny, a jagody leśnie czy truskawki. EastFruit zauważa, że eksportowane do naszego kraju owoce jagodowe przeznaczane są na mrożenie, a następnie część z nich wywożona do innych krajów na świecie już jako polskie.

Najbardziej interesującym faktem jest eksport 58 ton ukraińskich do Polski. Przeznaczeniem jabłek nie było przetwórstwo a rynek owoców świeżych. Jak podaje portal dostawy są niewielkie, bo Polska jest największym producentem i eksporterem jabłek w Europie. Ponadto nasz kraj przez wiele lat  dostarczał jabłka na rynek ukraiński. – Jednak w tej chwili ukraińscy producenci jabłek zdali sobie sprawę, że mogą konkurować z Polską na tym rynku nie tylko ceną, ale także jakością – czytamy.

EastFruit podaje również, że szef Ukraińskiego Towarzystwa Owocowo-Warzywnego (UPRA) Fedora Rybalko przewiduje, że w sezonie 2018-2019 ukraiński eksport do naszego kraju nadal będzie rósł. Przede wszystkim wzrośnie eksport mrożonych owoców jagodowych. Powinniśmy także spodziewać się wzrostu eksportu świeżych owoców jagodowych, arbuzów, melonów, a nawet jabłek, pomimo rekordowych zbiorów jabłek w Polsce.

Źródło: www.e-sadownictwo.pl z dnia 18.09.2018 roku