Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ukraina robi zwrot. Nie chcą embarga na polską żywność

Ukraina robi zwrot. Nie chcą embarga na polską żywność

Ukraina prawdopodobnie nie wprowadzi embarga na warzywa i owoce z Polski – powiedział ukraiński wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka. Polityk zapewnił, że jego kraj chce się porozumieć z Polską.

– Spodziewam się, że nie będzie ukraińskiego embarga na polskie jabłka i warzywa. To jest ostatni punkt naszego planu działań  – poinformował w internetowym Radiu RMF24 wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka.

Ukraiński polityk zapewnił, że Ukraina chce osiągnąć porozumienie z Polską. W ostatnich dniach sytuacja wokół importu żywności z Ukrainy do Polski eskalowała. Warszawa i Kijów wzajemnie nałożyły na siebie ograniczenia w eksporcie produktów. Najpierw Polska, wspólne ze Słowacją i Węgrami, utrzymała embargo na ukraińskie zboże po wygaśnięciu unijnych regulacji w tej sprawie. 

W poniedziałek wiceminister Taras Kaczka zapowiadał, że jego kraj Kijów pozwie Polskę, Węgry i Słowację do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z ich odmową zniesienia zakazu importu ukraińskich produktów rolnych. W poniedziałek po południu ukraińskie ministerstwo gospodarki potwierdziło, że złożyło skargę do WTO. We wtorek w wywiadzie dla Rzeczpospolitej polityk powiedział, że w ciągu kilku najbliższych dni Ukraina wprowadzi embargo na cebulę, pomidory, kapustę i jabłka z Polski. 

Teraz polityk podkreślił, że Ukraina przedstawiła, propozycje mechanizmu kontroli eksportu produktów zbożowych do Polski. 

Przedstawiliśmy mechanizm wspólnej kontroli tych czterech produktów zbożowych, żeby dopilnować interesów polskich rolnikówOdchodzimy od ogólnego zakazu. Polska będzie decydowała, ile tego zboża wpuścić na swój rynek – wyjaśnił Kaczka. 

Wiceminister powiedział, że Ukraina cały czas czeka na odpowiedź Polski w sprawie tej propozycji

W środę przed południem premier Mateusz Morawiecki na antenie Polsat News ostrzegł Ukrainę przed dalszym eskalowaniem sporu o eksport żywności i zapowiedział, że Polska może poszerzyć listę z zakazem wwozu o kolejne produkty. 

www.interia.pl