Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ukraina skieruje skargę do WTO na rosyjski zakaz importu owoców i warzyw?

Ukraina skieruje skargę do WTO na rosyjski zakaz importu owoców i warzyw?

Agrobiznes TVP

Ukraina nie godzi się na rosyjski zakaz importu owoców i warzyw. Kijów zamierza skierować skargę do Światowej Organizacji Handlu. Zdaniem ukraińskiego ministerstwa rolnictwa, Moskwa złamała międzynarodowe oraz dwustronne umowy – podano w programie „Agrobiznes” w TVP.

Nie ma żadnych dowodów na to, że Ukraina nielegalnie sprzedawała towary wyprodukowane w Unii Europejskiej- przekonuje Kijów. Ponadto, jak twierdzi szef resortu rolnictwa, Rosja nie sygnalizowała wcześniej, że ma wątpliwości, co do eksportowanych owoców i warzyw, nikogo też nie złapano na oszustwie. Zakaz, który wszedł w życie dwa dni temu, był ostatnim ruchem, jaki wykonała Moskwa w wojnie handlowej z Europą. Zamykając granice naraziła ukraińskich handlowców na ogromne straty. Tylko do końca roku mogą one wynieść 17 milionów dolarów. Od początku tego roku Ukraina wysłała do Rosji ponad 80 tysięcy ton warzyw i owoców, głównie pomidory, ogórki, jabłka, gruszki i morele.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 27.10.2014 roku