Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ukraina wyprzedziła Polskę w eksporcie mrożonych malin do Kanady

Ukraina wyprzedziła Polskę w eksporcie mrożonych malin do Kanady

Według analityków EastFruit, w 2023 roku Ukraina po raz pierwszy stała się jednym z największych dostawców mrożonych malin na rynek kanadyjski, zwiększając dostawy półtorakrotnie w porównaniu z rokiem 2022. Pozwoliło to Ukrainie zająć szóste miejsce w rankingu największych eksporterów malin na rynek kanadyjski, ustępując jedynie Chile, Serbii, USA, Meksykowi i Chinom.

Jak zaznacza EastFruit Ukraina już 4,5 razy wyprzedza Polskę, pod względem wielkości dostaw mrożonych malin na ten ważny rynek. 

“Nawiasem mówiąc, Polska w 2023 roku ograniczyła eksport tych jagód do Kanady o ponad połowę. Również w rankingu dostawców mrożonych malin Ukraina wyprzedziła na rynku kanadyjskim tak znaczących graczy jak Maroko i Francja, choć jeszcze w 2022 roku Maroko wyeksportowało do Kanady więcej malin niż Ukraina.”- czytamy na EastFruit.

„Jednym z głównych problemów Ukrainy w eksporcie mrożonych malin jest niski koszt produktu. Biorąc pod uwagę obecność w sąsiedztwie tak dużego eksportera mrożonych malin jak Polska, wiele ukraińskich mrożonych malin faktycznie pełniło funkcję pozyskiwania dla nich surowca. Jednocześnie Polska rafinując ukraińskie produkty, zarabiała dodatkowo, według moich przybliżonych szacunków, jedynie na ukraińskich malinach od 50 do 80 milionów dolarów rocznie. Jednak teraz oczywiście Ukraina ma już wystarczające wolumeny i doświadczenie w uprawie produktów wysokiej jakości, aby zrobić kolejny krok i zacząć samodzielnie inwestować w przetwarzanie, pakowanie i wprowadzanie do obrotu produktów mrożonych bez pośrednictwa Polski, pozostawiając wartość dodaną się samo w sobie” – mówi Andriy Yarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) .

Jest oczywiste, że proces zmniejszania zależności od eksportu do Polski już się rozpoczął. W ostatnich latach Ukraina zwiększyła dostawy malin do Kanady szybciej niż wszystkie inne wiodące kraje. Według kanadyjskich statystyk handlowych eksport malin z Ukrainy do Kanady rósł każdego roku średnio o 57,7%. Dla porównania roczne dostawy mrożonych malin z Chile do Kanady spadły o 6,4% rocznie, a z Serbii o 18,1% rocznie. – piszą analitycy portalu EastFruit.

www.e-sadownictwo.pl