Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > W 2018 roku Rosja zwiększyła import jabłek o 41%

W 2018 roku Rosja zwiększyła import jabłek o 41%

Według analityków EastFruit Rosja przez pierwsze 8 miesięcy tego roku sprowadziła 586 tysięcy ton jabłek, co stanowi 41% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pod względem wzrostu importu jabłko było liderem wśród wszystkich sprowadzanych owoców.
Jeśli weźmiemy pod uwagę wyższą cenę za jabłko w pierwszej połowie 2018 roku, wartościowy wzrost importu okazał się jeszcze bardziej znaczący i wyniósł 55%.

Największym dostawcą jabłek do Rosji w tym okresie była Mołdawia – jej udział wynosił 28% dostaw czyli 166 tysięcy ton. Jednocześnie wielkość przywozu jabłek z Mołdawii wzrosła o 42% w okresie od stycznia do sierpnia 2018 r. Drugie miejsce w rankingu dostawców jabłek  do Rosji zajęła Serbia – jej eksport z kolei zmniejszył się o 37% – prawdopodobnie z powodu rosnącej kontroli rosyjskiego organu regulacyjnego nad reeksportem owoców przez serbskie firmy.

Bardzo interesująca była dynamika dostaw jabłek z Iranu. Jeśli w 2017 roku prawie nie dostarczono jabłek z tego kraju do Rosji, to w 2018 roku Iran zajął już czwarte miejsce w rankingu dostawców jabłek, eksportując około 61 tysięcy ton w pierwszych ośmiu miesiącach roku. Turcja, która również dotychczas nie była wśród głównych dostawców jabłek na rynek rosyjski, zajmuje w tym roku piąte miejsce z ilością dostaw na poziomie 39 tys. ton.
Źródło: www.ogrodinfo.pl z dnia 08.11.2018 roku