Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > W 2022 wyeksportowaliśmy 35% więcej koncentratu jabłkowego niż rok wcześniej

W 2022 wyeksportowaliśmy 35% więcej koncentratu jabłkowego niż rok wcześniej

Niestety, polscy sadownicy nie odczuwają w swoich portfelach sukcesów eksportowych, jakie osiąga koncentrat jabłkowy w tym sezonie. W 2022 roku wysłaliśmy za granicę o 35% więcej zagęszczonego soku jabłkowego niż przed rokiem.

Wielokrotnie informowaliśmy, że eksport koncentratu jabłkowego z Polski ma się bardzo dobrze. Popyt jest wysoki, a ceny stabilne. Eurostat właśnie zaktualizował pełne dane o wymianie handlowej za 2022 rok. Nasze wyniki eksportowe są wyraźnie wyższe na wszystkich kluczowych rynkach docelowych niż przed rokiem.

Procentowo, największy wzrost dotyczy rynku amerykańskiego. O przyczynach informowaliśmy wielokrotnie. Są to przede wszystkim: mniejsza produkcja w Chinach, konkurencyjna oferta z Polski i rekordowe ceny koncentratu pomarańczowego. W przypadku USA eksport rok do roku wzrósł o 100%.

Musimy mieć na uwadze, że w eksportowanych wolumenach są również znaczące ilości koncentratu jabłkowego z Ukrainy. Dzięki bezcłowemu importowi ze wschodu, w ubiegłym roku do Polski przyjechało ponad 37 tysięcy ton produktu (ekwiwalent około 260 000 ton jabłek przemysłowych!). Po zmieszaniu koncentrat eksportowany jest dalej, na Zachód.

Podsumowując, w 2022 wyeksportowaliśmy na światowe rynki 313 700 ton koncentratu jabłkowego, czyli o 35% więcej niż przed rokiem (231 447 ton). Na wykresie niżej prezentujemy eksport rok do roku na kilka kluczowych rynków.

 

www.sad24.pl