Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > W 4 dni z obrotu wycofano 200 ton – IJHARS wreszcie sprawnie działa?

W 4 dni z obrotu wycofano 200 ton – IJHARS wreszcie sprawnie działa?

Kolejna partia mrożonych malin z Ukrainy niedopuszczona do obrotu na terenie Polski. Co było nie tak z transportem? 

GIJHARS poinformował o niedopuszczeniu do obrotu na terenie polski kolejnej partii (20 ton) mrożonych malin z Ukrainy. Przyczyną były spleśniałe owoce oraz owoce o nietypowej barwie.  

Z jednej strony to bardzo dobrze, że IJHARS działa ostatnio wyjątkowo aktywnie. Warto jednak zapytać, gdzie pracownicy instytucji byli wcześniej? Komunikatów, jakie widujemy od poniedziałku na stronach urzędu nie znajdziemy w roku 2022 czy 2023…

Jak doskonale pamiętamy, o niskiej jakości mrożonek z Ukrainy rolnicy informowali już jesienią 2022 roku. Zwiększone kontrole oraz ich efekty obserwujemy jednak dopiero od kilku dni. Bez wątpienia są one pokłosiem napiętej sytuacji na granicy. Ponadto obalają słyszane setki razy z ust urzędników słowa „nie da się”.

Od poniedziałku Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych nie dopuścił do obrotu w Polsce dokładnie 194 ton produktów spożywczych, które nie spełniały podstawowych norm handlowych. Były to:

  1. 20 ton mrożonych malin z Ukrainy 
  2. 44 tony nasion lnu z Ukrainy 
  3. 69 ton ziarna prosa z Ukrainy  
  4. 19 ton koncentratu pomidorowego z Ukrainy  
  5. 22 tony ziarna prosa z Ukrainy
  6. 20 ton mrożonych malin z Ukrainy

Wszystkie opisane działania urząd promuje pod hasłem #BezpiecznaGranica. Niewątpliwie są one efektem apeli rolników i działań Ministerstwa Rolnictwa, które mają na celu zwiększenie kontroli płodów rolnych przyjeżdżających do Polski z Ukrainy.

www.sad24.pl