Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > W marcu import mrożonych truskawek do Polski wzrósł niemal 6-krotnie rok do roku

W marcu import mrożonych truskawek do Polski wzrósł niemal 6-krotnie rok do roku

Największe firmy spożywcze, a także mroźnie działające na terenie Polski w marcu tego roku wyraźnie zwiększyły import mrożonych truskawek z Egiptu. To dowód na to, z jakim niedoborem truskawek przemysłowych mamy do czynienia.

Ubiegłoroczny sezon był udany dla plantatorów truskawek przemysłowych. Na rynku notowaliśmy wyraźne niedobory surowca, więc ceny były satysfakcjonujące. Stały spadek obszaru upraw truskawek w skali kraju spowodował lukę na rynku, którą wypełniono importem mrożonych owoców (przede wszystkim) z Egiptu. W 2022 był on rekordowo wysoki.

Plantacji truskawek nie przybyło od ubiegłego roku w takiej skali, aby zaspokoić potrzeby przetwórców w nadchodzącym sezonie. Ponadto rośliny na niechronionych plantacjach, z których owoce trafiają do mrożenia, zostały częściowo uszkodzone przez przymrozki. Na plantacjach notowana jest duża presja opuchlaka. W związku z powyższym, w 2023 roku, branża zamrażalnicza najprawdopodobniej będzie musiała zmierzyć się z taką samą lub większą skalą niedoborów krajowego surowca.

Niżej porównujemy import mrożonych truskawek z Egiptu w pierwszym kwartale 2022 i 2023 roku. Widzimy wyraźnie, że import w marcu tego roku był niemal 6-krotnie większy niż rok temu. Wyniósł aż 1707 ton. Jest to zapewne efektem niżej ceny mrożonek z Egiptu w porównaniu do tej ze stycznia i z lutego.

Co roku, import jest najwyższy w kwietniu, maju i czerwcu, czyli po sezonie w Egipcie, a tuż przed sezonem w Polsce. Chociaż ogólna produkcja truskawek w tym roku (w Egipcie) była niższa niż w 2022 to w kolejnych miesiącach import mrożonych truskawek z tego kierunku najprawdopodobniej wzrośnie. Przetwórcy w Polsce na pewno są również świadomi niedoborów surowca w nadchodzącym sezonie, a także nieznacznego opóźnienia zbiorów względem ubiegłego roku. Te dwie kwestie w jakimś stopniu zapewne również stymulowały wyższy import w marcu.

www.sad24.pl