Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > W Polsce powstaje nowa fabryka produkująca nakrętki przytwierdzone do butelek

W Polsce powstaje nowa fabryka produkująca nakrętki przytwierdzone do butelek

Pod Lublinem powstaje jedna z pierwszych fabryk w Polsce, która zajmie się produkcją nakrętek trwale przymocowanych do plastikowych butelek. Nowy zakład ECOPET w Nałęczowie będzie zgodny z najnowszymi unijnymi wymaganiami, które wejdą w życie w lipcu 2024 roku. Celem tych przepisów jest optymalizacja procesu recyklingu plastików i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

72 nakrętki co 3 sekundy

Fabryka ECOPET zajmie powierzchnię 2,800 metrów kwadratowych i będzie składać się z przestrzeni produkcyjnej, magazynu oraz części biurowej. Zakład będzie w stanie wyprodukować aż miliard nakrętek rocznie, co oznacza produkcję 72 nakrętek co 3 sekundy.

Jak podaje firma, będzie to pierwsza taka fabryka w Polsce, która zostanie dostosowana do najnowszych przepisów unijnych, nakazujących trwałe połączenie nakrętek z butelkami do połowy 2024 roku.

Prace nad projektem prowadzi studio architektoniczne UNISM we współpracy z firmą Arup, która odpowiada za projekt konstrukcyjny, instalacje HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja), a także nadzór autorski i doradztwo w zakresie geotechniki oraz infrastruktury drogowej.

Unijne prawo o nakrętkach przytwierdzonych do opakowania

Wprowadzane w przepisach unijnych zmiany wynikają z trudności związanych z recyklingiem plastikowych nakrętek. W związku z tym Parlament Europejski zdecydował się na obowiązek trwałego przymocowania nakrętek do jednorazowych opakowań PET o pojemności do 3 litrów.

Zmiany te są częścią dyrektywy Single Use Plastics, której celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu produktów plastikowych na środowisko oraz promowanie gospodarki cyrkularnej. Zgodnie z założeniami dyrektywy, do 2030 roku przynajmniej 30% butelek z tworzyw sztucznych będzie musiało pochodzić z recyklingu.

www.wiadomoscispozywcze.pl