W Polsce powstaje nowa fabryka produkująca nakrętki przytwierdzone do butelek
Pod Lublinem powstaje jedna z pierwszych fabryk w Polsce, która zajmie się produkcją nakrętek trwale przymocowanych do plastikowych butelek. Nowy zakład ECOPET w Nałęczowie będzie zgodny z najnowszymi unijnymi wymaganiami, które wejdą w życie w lipcu 2024 roku. Celem tych przepisów jest optymalizacja procesu recyklingu plastików i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.
72 nakrętki co 3 sekundy
Fabryka ECOPET zajmie powierzchnię 2,800 metrów kwadratowych i będzie składać się z przestrzeni produkcyjnej, magazynu oraz części biurowej. Zakład będzie w stanie wyprodukować aż miliard nakrętek rocznie, co oznacza produkcję 72 nakrętek co 3 sekundy.
Jak podaje firma, będzie to pierwsza taka fabryka w Polsce, która zostanie dostosowana do najnowszych przepisów unijnych, nakazujących trwałe połączenie nakrętek z butelkami do połowy 2024 roku.
Prace nad projektem prowadzi studio architektoniczne UNISM we współpracy z firmą Arup, która odpowiada za projekt konstrukcyjny, instalacje HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja), a także nadzór autorski i doradztwo w zakresie geotechniki oraz infrastruktury drogowej.
Unijne prawo o nakrętkach przytwierdzonych do opakowania
Wprowadzane w przepisach unijnych zmiany wynikają z trudności związanych z recyklingiem plastikowych nakrętek. W związku z tym Parlament Europejski zdecydował się na obowiązek trwałego przymocowania nakrętek do jednorazowych opakowań PET o pojemności do 3 litrów.
Zmiany te są częścią dyrektywy Single Use Plastics, której celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu produktów plastikowych na środowisko oraz promowanie gospodarki cyrkularnej. Zgodnie z założeniami dyrektywy, do 2030 roku przynajmniej 30% butelek z tworzyw sztucznych będzie musiało pochodzić z recyklingu.