W Polsce powstał jeden z głównych europejskich ośrodków recyklingu kartonów po napojach.
Zakład Stora Enso w Ostrołęce został wyposażony w nową linię produkcyjną. Pozwoli ona potroić roczne moce przerobowe w zakresie recyklingu kartonów po płynnej żywności, co z nawiązką pokryje potrzeby krajowego rynku.
Nowa linia do recyklingu kartonów po napojach w zakładzie produkcyjnym Stora Enso w Ostrołęce kosztowała ok. 29 mln euro. Inwestycja została sfinansowana przez firmy Tetra Pak i Stora Enso.
Pozwoli ona zwiększyć moce przerobowe recyklingu wspomnianych opakowań z 25 tys. do 75 tys. ton w skali roku. Zapewni więc możliwość przyjęcia całego wolumenu kartonów po napojach sprzedawanych w Polsce, a także dodatkowych wolumenów z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Czech, Węgier, Słowacji, Łotwy, Estonii i Litwy.
Miliony euro na recykling
– Od kilkudziesięciu lat pracujemy nad zwiększeniem mocy przerobowych recyklingu kartonów po napojach, inwestując w nowy sprzęt i zakłady wspólnie z podmiotami zajmującymi się recyklingiem, dostawcami technologii i innymi partnerami – stwierdził Lars Holmquist, EVP sustainability & communications w Tetra Pak, komentując uruchomienie nowej linii w zakładzie Stora Enso.
Jak dodał, w 2022 r. firma Tetra Pak przeznaczyła na projekty zbiórki i recyklingu odpadów na całym świecie prawie 30 mln euro, a w kolejnych latach planuje zwiększyć tę kwotę i inwestować nawet 40 mln euro rocznie.
W ramach inicjatywy Alliance for Beverage Cartons and the Environment (ACE), Tetra Pak wspiera dążenie branży do tego, aby do 2030 r. zwiększyć unijny wskaźnik zbiórki kartonów po napojach nadających się do recyklingu do 90 proc. i wskaźnik samego recyklingu do 70 proc.
Co odbywa się na nowej linii?
Dodajmy, że nowa linia, w którą wyposażony został zakład Stora Enso w Ostrołęce prowadzi wyłącznie rozdział materiałów z kartonów po napojach i oddziela włókna od polimerów i aluminium. Włókna te są następnie wykorzystywane do wytworzenia nowych tekturowych surowców opakowaniowych.
Zakres działań zakładu został poszerzony dzięki udziałowi czeskiej spółki Plastigram Industries, która wspólnie z Tetra Pak wprowadza na skalę przemysłową rozwiązanie służące do przekształcania frakcji „polyAl” (składowej opakowań kartonowych wykonanej z warstw folii i aluminium, które służą jako bariera dla tlenu i wilgoci) w nowe produkty.