Ważna zmiana w projekcie systemu kaucyjnego. System obejmie puszki metalowe, w tym stalowe
System kaucyjny obejmie puszki metalowe, w tym także stalowe, o pojemności do 1l, a nie jak zakładano dotychczas jedynie puszki aluminiowe – poinformował Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Deklaracja taka znalazła się w odpowiedzi na interpelację grupy posłów i posłanek z Polski 2050 Szymona Hołowni. Pytali oni resort klimatu o kwestię wyłączenia z systemu kaucyjnego szkła jednorazowego i puszek metalowych.
Kolejny projekt, kolejne zmiany
Przypomnijmy, że zgodnie z ostatnią opublikowaną wersją projektu ustawy o systemie kaucyjnym, kaucją miały zostać butelki plastikowe o pojemności do 3 l, butelki szklane wielorazowego użytku o pojemności do 1,5 l oraz aluminiowe puszki o pojemności do 1 l. Dziś wiemy, że to już nieaktulne.
Po zapoznaniu się z projektem w takim kształcie, liczni przedstawiciele branży handlowej, opakowaniowej oraz przemysłu spożywczego tłumaczyli, że są zdziwieni faktem, iż projektowane przepisy w przypadku puszek napojowych odnoszą się jedynie do tych aluminiowych.
„W Polsce w obiegu są stalowe i aluminiowe puszki do napojów. Różnią się one materiałem konstrukcyjnym, ale mają ten sam kształt i są trudne do odróżnienia dla konsumentów. Dlatego z zaniepokojeniem przyjęliśmy wiadomość, że projektowane przepisy wdrażające w Polsce system kaucyjny w przypadku puszek napojowych odnoszą się jedynie do tych aluminiowych. Ten rodzaj opakowań powinien być zdefiniowany jako „puszki do napojów” i obejmować także puszki stalowe, które stanowią około 10 proc. krajowego rynku” – wskazywał Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji Recal.
Wygląda na to, że tego typu głosy zostały wysłuchane. Wynika to z udzielonej przez Jacka Ozdobę odpowiedzi na interpelację poselską. Przedstawiciele Polski 2050 pytali, jakie argumenty przekonały ministerstwo, by nie włączyć szkła jednorazowego do systemu kaucyjnego; co wpłynęło na zmianę wcześniejszej decyzji w tej sprawie; a także chcieli się dowiedzieć, dlaczego Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zdecydowało się na włączenie do systemu puszek metalowych.
Nie tylko aluminium
Co na to ministerstwo? – Projekt ustawy wprowadzającej system kaucyjny w Polsce był przedmiotem konsultacji publicznych oraz rozmów prowadzonych między Ministerstwem Klimatu i Środowiska a podmiotami reprezentującymi wprowadzających produkty w opakowaniach, jednostki handlowe oraz inne strony. Wskazać należy, że sklepy o powierzchni sprzedaży poniżej 200 mkw. wyrażały chęć dobrowolnego przystąpienia do systemu kaucyjnego, co z jednej strony znacząco zwiększy dostępność punktów odbioru opakowań i odpadów opakowaniowych dla konsumentów, a z drugiej strony może spowodować problemy z miejscem magazynowym w tych jednostkach. Takie ograniczenie miejsca mogłoby stanowić pewną barierę w przystąpieniu do systemu kaucyjnego przez małe jednostki, bądź spowodować konieczność kosztownych inwestycji – napisał Jacek Ozdoba.
– Dodatkowo, mając na uwadze wygodę dla konsumentów wynikającą z możliwości oddania zużytych opakowań do większej liczby jednostek handlowych, po wysłuchaniu argumentów wszystkich z zainteresowanych stron, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało się nie obejmować opakowań szklanych jednorazowego użytku systemem kaucyjnym – przekazał przedstawiciel resortu.
Dalej jest jednak ciekawiej. – Dodatkowo informuję, że system kaucyjny obejmie puszki metalowe (w tym także stalowe) o pojemności do 1l, a nie jak zakładano dotychczas – jedynie puszki aluminiowe – napisał Jacek Ozdoba.
– Projekt zawierający ww. zmiany zostanie przekazany na kolejny etap pra legislacyjnych, tj. Stały Komitet Rady Ministrów – zapowiedział sekretarz stanu w MKiŚ w udzielonej 29 listopada odpowiedzi na interpelację.