Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > WHO aktualizuje wytyczne dotyczące tłuszczów i węglowodanów

WHO aktualizuje wytyczne dotyczące tłuszczów i węglowodanów

WHO zaktualizowała swoje wytyczne dotyczące całkowitej zawartości tłuszczu, tłuszczów nasyconych i trans oraz węglowodanów w oparciu o najnowsze dowody naukowe.

Trzy nowe wytyczne WHO dotyczą:

  • Spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów tłuszczowych trans przez dorosłych i dzieci;
  • Całkowitego spożycia tłuszczów w celu zapobiegania niezdrowemu przybieraniu na wadze u dorosłych i dzieci;
  • Spożycia węglowodanów przez dorosłych i dzieci;

i zawierają zalecenia, które mają na celu zmniejszenie ryzyka niezdrowego przyrostu masy ciała i dietozależnych chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia i niektóre rodzaje nowotworów.

Spożycie tłuszczy

W swoich wytycznych dotyczących tłuszczu w diecie WHO zauważa, że zarówno ilość, jak i jakość są ważne dla dobrego zdrowia. WHO potwierdza, że dorośli powinni ograniczyć całkowite spożycie tłuszczu do 30% całkowitego spożycia energii lub mniej. Tłuszcze spożywane przez wszystkich w wieku 2 lat i starszych powinny stanowić przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, przy czym nie więcej niż 10% całkowitego poboru energii powinno pochodzić z nasyconych kwasów tłuszczowych i nie więcej niż 1% całkowitego poboru energii z kwasów tłuszczowych trans pochodzących zarówno z przemysłu wyprodukowanych i przeżuwaczy źródeł zwierzęcych.

Kwasy tłuszczowe nasycone i trans- w diecie można zastąpić innymi składnikami odżywczymi, takimi jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego lub węglowodany z żywności zawierającej naturalnie występujący błonnik pokarmowy, takie jak produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i rośliny strączkowe.

Nasycone kwasy tłuszczowe można znaleźć w tłustym mięsie, produktach mlecznych oraz twardych tłuszczach i olejach, takich jak masło, ghee, smalec, olej palmowy i olej kokosowy, a kwasy tłuszczowe trans w pieczonej i smażonej żywności, paczkowanych przekąskach oraz mięsie i produktach mlecznych pochodzących od przeżuwaczy, takich jak krowy lub owce.

Spożycie węglowodanów

Wraz z istniejącymi wytycznymi WHO dotyczącymi ograniczenia spożycia wolnych cukrów, nowe wytyczne dotyczące spożycia węglowodanów podkreślają znaczenie jakości węglowodanów dla dobrego zdrowia. WHO wydało nowe zalecenie, że węglowodany dla każdego w wieku 2 lat i starsze powinny pochodzić przede wszystkim z pełnych ziaren, warzyw, owoców i roślin strączkowych. WHO zaleca, aby dorośli spożywali co najmniej 400 g warzyw i owoców oraz 25 g naturalnie występującego błonnika pokarmowego dziennie.

W wytycznych dla dzieci i młodzieży po raz pierwszy WHO sugeruje następujące spożycie warzyw i owoców:

  • 2-5 lat, co najmniej 250 g dziennie,
  • 6-9 lat, co najmniej 350 g dziennie,
  • 10 lat lub więcej, co najmniej 400 g dziennie.

Oraz następujące spożycie naturalnie występującego błonnika pokarmowego:

  • 2-5 lat, co najmniej 15 g dziennie,
  • 6–9 lat, co najmniej 21 g dziennie,
  • 10 lat lub więcej, co najmniej 25 g dziennie.

Te nowe wytyczne, wraz z istniejącymi wytycznymi WHO dotyczącymi wolnych cukrów, niecukrowych substancji słodzących i sodu, a także przyszłymi wytycznymi dotyczącymi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i substytutów soli o niskiej zawartości sodu, stanowią podstawę koncepcji zdrowej diety.

www.foodfakty.pl