Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Więcej mołdawskich jabłek trafi do UE

Więcej mołdawskich jabłek trafi do UE

W najbliższym czasie Ministerstwo Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego Republiki Mołdawii zamierza wyeksportować do Unii Europejskiej ok. 50 tys. ton jabłek, co wiąże się z podwojeniem kwot eksportowych dla mołdawskich produktów wchodzących na rynek UE. Vladimir Bolya, minister rolnictwa i przemysłu spożywczego twierdzi, że jest to znaczny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem.

„W tym roku Ministerstwo Rolnictwa wraz ze środowiskiem rolniczym postawiło sobie za cel osiągnięcie w latach 2022-2023. wolumenu 50 tys. ton jabłek eksportowanych do Unii Europejskiej (UE). W 2021 r. Republika Mołdawii wyeksportowała do UE 1100 ton jabłek. Nasz kraj był bardzo zależny od jednolitego rynku, co czyniło nas absolutnie podatnymi na wszelkie problemy, jakie ma każdy gracz na rynku jabłek – wyjaśnia minister.

W Mołdawii łączna powierzchnia sadów jabłoniowych wynosi około 57 tysięcy hektarów, jest to najbardziej uprawiana roślina uprawna w kraju.

W 2022 r. spodziewany jest zbiór ok. 485 tys. ton jabłek, czyli o 180 tys. ton mniej niż w roku ubiegłym ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne.

Do tej pory około 95% mołdawskiego eksportu jabłek trafiało do Rosji. Obecnie, z powodu embarga nałożonego przez Federację Rosyjską i wojny na Ukrainie, mołdawscy producenci musieli się dostosować i szukać nowych rynków zbytu. Jednocześnie w połowie lipca Unia Europejska podwoiła na rok kontyngenty na produkty mołdawskie, które można bezcłowo eksportować na rynek unijny. Należą do nich śliwki, jabłka, winogrona, wiśnie, sok winogronowy, czosnek i pomidory.

W tym roku liczba krajów, do których Republika Mołdawii eksportuje jabłka wzrosła z dziewięciu do 29.

www.e-sadownictwo.pl