Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Wielka Brytania zniosła cła na m.in. jabłka, śliwki i czereśnie z Mołdawii

Wielka Brytania zniosła cła na m.in. jabłka, śliwki i czereśnie z Mołdawii

Wielka Brytania zniosła wszystkie cła i kontyngenty taryfowe na siedem produktów rolnych z Mołdawii. Świadczenia te będą obowiązywać przez najbliższe 12 miesięcy. 

Umowa, podpisana w maju przez ambasadora Stevena Fischera i sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji Vadima Gumene, weszła w życie 31 lipca. Zniesiono cła na import pomidorów, czosnku, winogron stołowych, jabłek, śliwek, soku winogronowego i czereśni.

„Wielka Brytania zdecydowanie popiera Mołdawię, drugi kraj najbardziej dotknięty nielegalną inwazją Rosji na Ukrainę, i nadal robi wszystko, co możliwe, aby wesprzeć naród mołdawski” – powiedziała ambasada.

W maju po podpisaniu umowy Ministerstwo Gospodarki stwierdziło, że inicjatywa ta została podjęta przez Wielką Brytanię jako wyraz solidarności i wsparcia dla Mołdawii.

„Ta inicjatywa pokazuje zainteresowanie Wielkiej Brytanii wspieraniem partnerstwa strategicznego. Rozszerzenie współpracy stwarza nowe możliwości rozwoju i reorientacji handlu zagranicznego Mołdawii w kontekście kryzysu w regionie” – powiedział resort.

Istnieje 15 umów gospodarczych między Mołdawią a Wielką Brytanią. W 2022 r. Wielka Brytania zajęła 19. miejsce wśród międzynarodowych partnerów handlowych Mołdawii.

www.e-sadownictwo.pl