Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Włochy będą pierwszym krajem, który wprowadzi zakaz produkcji i obrotu żywnością syntetyczną

Włochy będą pierwszym krajem, który wprowadzi zakaz produkcji i obrotu żywnością syntetyczną

Włochy wprowadzą zakaz żywności syntetycznej, powiedział włoski minister rolnictwa Francesco Lollobrigida podczas wydarzenia zorganizowanego przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) z udziałem unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, co czyni Włochy pierwszym krajem na świecie, który to zrobi.

W poniedziałek w izbie niższej parlamentu odbyła się debata nad projektem ustawy zakazującej produkcji, importu i wprowadzania do obrotu żywności wytwarzanej w laboratoriach.

W zorganizowanym przez ECR w Kilkenny w Irlandii wydarzeniu zatytułowanym „Tradycje i innowacje: konserwatywna przyszłość rolników europejskich” czołowi konserwatywni politycy omówili wyzwania i możliwości wynikające z europejskich regulacji i współpracy w zakresie hodowli zwierząt, rolnictwa i zielonej gospodarki. Lollobrigida i Wojciechowski uczestniczyli zdalnie.

Włochy będą pierwszym krajem wolnym od żywności syntetycznej i chcą dać przykład, jak można tę kwestię regulować”, powiedział Lollobrigida, który połączył się na odległość podczas wydarzenia ECR, które odbyło się w Kilkenny w Irlandii.

Jakość żywności jest sprawą zasadniczą i nie możemy zgodzić się na społeczeństwo podzielone na dwie części, w którym wysokiej jakości żywność jest produkowana tylko dla bogatej elity. Jesteśmy przekonani, że każdy powinien móc dobrze się odżywiać” – dodał minister.

Stanowisko włoskiego ministra rolnictwa poparł komisarz Wojciechowski

Stanowisko Lollobrigidy w dużej mierze podzielał europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski (PiS/ECR), który wypowiadał się podczas wydarzenia ECR w otwartym dialogu z włoskim ministrem.

Jako komisarz jestem zwolennikiem rolnictwa tradycyjnego, bardzo mocno chronię produkty naturalne. System etykietowania nie zależy ode mnie, ale staram się chronić tradycję” – wyjaśnił Wojciechowski.

Syntetyczne mięso to nie mięso, syntetyczne mleko to nie mleko. Bronię produktu naturalnego i używanie nazwy produktu naturalnego w odniesieniu do produktu syntetycznego nie jest moim zdaniem krokiem w dobrym kierunku” – dodał, zwracając uwagę, że Komisja Europejska przeznacza na ten cel ponad 6 miliardów euro. wspierania dobrostanu zwierząt i, bardziej ogólnie, tradycyjnego rolnictwa.

www.agroprofil.pl