Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Włochy: Jabłek znacznie mniej niż oczekiwano

Włochy: Jabłek znacznie mniej niż oczekiwano

myfruit, terraevita a

Włoskie Stowarzyszenie Assomela wydało oświadczenie, że zbiory jabłek są mniejsze niż oczekiwano. Winna jest inwazja Halymorpha Halys i zmiany klimatu. 

Najnowsze dane, jeszcze niedokładne w przypadku niektórych obszarów produkcji i późnych odmian, wykazują znaczny spadek w porównaniu z prognozami sierpniowymi podanymi na Prognosfruit.

Spadek dotyczy w szczególności okolic Trentino (472 243 tony zamiast 518,529, czyli 9% mniej) oraz w mniejszym stopniu Alto Adige (974 162 ton wobec 991,337, -2% ). Na poziomie krajowym wolumen spada z 2 194 762 do 2 113 301 ton (-3%). Co oznacza, że Włosi wyprodukowali w tym sezonie 1,8 miliona ton jabłek deserowych, co jest jednym z najniższych poziomów w ostatniej dekadzie.

Obniżka jest spowodowana przede wszystkim szczególnymi warunkami klimatycznymi w okresie wiosna-lato 2019, które silnie wpłynęły na kaliber owoców (który jest niższy od oczekiwanego). Ponadto należy również wspomnieć o szkodach spowodowanych w niektórych obszarach produkcji przez coraz bardziej inwazyjną obecność azjatyckiego insekta.

Bardzo możliwe, że nastąpi dalsza korekta w dół, nie tylko w okolicach Trydentu i Bolzano, ale także w innych regionach, w których udział jabłek przemysłowych zwiększy się. Włosi już oczekują wzrostów cen, także dla jabłek o mniejszych kalibrach.

 

www.e-sadownictwo.pl