Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur odwołane! Minister finansów wskazuje nowy termin, w którym system ruszy w Polsce. Kiedy to się stanie?

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur odwołane! Minister finansów wskazuje nowy termin, w którym system ruszy w Polsce. Kiedy to się stanie?

Krajowy System e-Faktur (KSeF), który miał zacząć funkcjonować od 1 lipca 2024 roku, został przełożony. Minister finansów Andrzej Domański poinformował w piątek, 19 stycznia br. o wykrytych krytycznych błędach, w jego ocenie uniemożliwiających wprowadzenie systemu w terminie.

Szef resortu finansów powiedział podczas briefingu prasowego, że nie ma szans, aby KSeF został uruchomiony w tym roku.

– Problemy dotyczą kodu, systemu jego funkcjonalności oraz wydajności. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt polskiego ładu – mówił.

Andrzej Domański zapowiedział rozpisanie przetargu na zewnętrzny audyt systemu. Ministerstwo Finansów zintensyfikuje również proces konsultacji z środowiskami przedsiębiorców.

KSeF i tak zostanie wdrożony

Przesunięcie wejścia w życie systemu nie oznacza, że nowy rząd jest przeciwny jego wprowadzeniu.

– KSeF jest potrzebny polskiej gospodarce. Chcę to bardzo wyraźnie podkreślić, będzie wprowadzony – dodał Andrzej Domański. Stwierdził, że resort musi dbać o dochody budżetu, uszczelniać system i informatyzować polską gospodarkę, ale wprowadzenie KSeF-u nie może zagrażać stabilności prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Marcin Łoboda, sekretarza stanu w Ministerstwie finansów szefa Krajowej Administracji Skarbowej wyjaśnił, że błędy związane z prowadzeniem krajowego systemu e-faktur dotyczą przede wszystkim przepustowości. Gdyby system wszedł w życie w obecnym kształcie przedsiębiorcy mogliby mieć zablokowaną możliwość korzystania z niego, przez brak odpowiedniego narzędzia – kodu.

Taka sytuacja powodowałaby, że nie mogliby wystawić e-faktur. – To jest ze szkodą dla przedsiębiorców przede wszystkim, ale również dla budżetu państwa ze względu na płynność działalności gospodarczej – powiedział Łoboda i dodał: – Naszym priorytetem jest, aby przedsiębiorcy nie odczuli zbytnio przejścia na poziom e-faktur z faktur papierowych czy pdf-owych.

Data wejścia systemu będzie podana dopiero po zakończeniu audytu. – W tym roku obowiązkowego KSeF-u na pewno nie będzie – podkreślił minister finansów.

Resort finansów rozpocznie konsultacje z przedsiębiorcami

Zapytany o sposób informowania przedsiębiorców o zmianach, Marcin Łoboda zapowiedział, że KAS mocniej zaangażuje się w proces edukacyjny i z całą pewnością uruchomi infolinię związaną z wdrożeniem KSeF-u.

– Ten czas, w którym będzie trwał audyt, będzie wykorzystamy między innymi na to, aby zintensyfikować konsultacje i dyskusje ze środowiskami przedsiębiorców. Już zobowiązałem pana ministra Łabodę i pana ministra Stawickiego (wiceszef KAS – red) do tego, aby konsultacje zostały jak najszybciej zorganizowane i żeby głos przedsiębiorców jak najszybciej mógł zostać uwzględniony.

System przekładany wielokrotnie

KSeF to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej system w sierpniu 2021 roku, a w październiku tego samego roku miały ruszyć testy e-faktur. Ostatecznie dobrowolny KSeF wystartował 1 stycznia 2021 roku.

Wtedy zapowiadano, że e-faktury mają być obowiązkowe dla wszystkich od 2023 roku. Jak widać i to się nie udało. Dopiero w sierpniu 2023 roku prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą wprowadzającą obowiązek wystawiania faktur poprzez Krajowy System e-Faktur. Obowiązek e-fakturowania miał wejść w życie 1 lipca 2024 roku, ale dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT miało nastąpić to pół roku później.

Minister Andrzej Domański tłumaczył, że przejmując tekę ministra finansów został błędnie poinformowany, że prace nad KSeF-em idą zgodnie z planem i większe ryzyka nie są widoczne. – Po miesiącu ten obraz wydaje się niezgodny z rzeczywistością. Jeżeli audyt wskaże na jakieś poważne uchybienia po stronie wcześniejszego kierownictwa, będą wyciągane konsekwencje – oznajmił.

Datę wprowadzenia obowiązkowego e-fakturowania podamy na podstawie tego, co wykaże zewnętrzny audyt. Data 1 lipca, a nawet cały 2024 rok, jest w mojej ocenie nie do utrzymania. W tym roku z całą pewnością obowiązkowego #KSeF nie będzie – minister @Domanski_Andrz. pic.twitter.com/clsWzN9M3u— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) January 19, 2024

www.wiadomoscihandlowe.pl