Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Wrześniowy eksport jabłek poza UE nieco lepszy niż przed rokiem

Wrześniowy eksport jabłek poza UE nieco lepszy niż przed rokiem

Mamy już październik, więc PIORiN podsumował dla nas dane o eksporcie świeżych jabłek we wrześniu. Pomimo opóźnionych zbiorów, uzyskaliśmy nieco lepszy wynik niż przed rokiem.

W sumie w pierwszym miesiącu nowego sezonu wyeksportowaliśmy poza Unię Europejską 7873 tony. Pomimo spadku względem września 2022 i ogromnego spadku względem września 2021, największym rynkiem docelowym dla naszych jabłek był nadal Egipt (2089 ton). Dwa lata temu było to niemal 16 tysięcy ton. 

Eksport w nowym sezonie to kontynuacja trendu większej liczby rynków, na które sprzedajemy jabłka.  Dwa lata temu było to 15 państw, a w tym roku już 20 państw. Wśród nich tak odległe i egzotyczne jak Bangladesz, Kolumbia czy Panama. Najlepsza informacja to wolumen wysłany do Indii. 1254 tony to 12 razy więcej niż przed rokiem.

Tegoroczny, wrześniowy eksport jest zaledwie o 600 ton wyższy niż w ubiegłym roku. W skali naszej produkcji to bardzo niewiele. Ponadto, nie wiemy jaki był wrześniowy eksport wewnątrz Unii Europejskiej, co dziś utrudnia porównanie rok do roku. 

Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że zbiory w tym sezonie zaczęły się znacznie później niż przed rokiem czy przed dwoma laty. W związku z powyższym nawet wysłanie tych 600 ton więcej poza Unię Europejską, możemy uznać za dobrą informację i dobrą prognozę na przyszłe miesiące.

Więcej w linku: www.sad24.pl