Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Wsparcie dla rynku rolno-spożywczego. Wiceminister rolnictwa o powołaniu nowej spółki

Wsparcie dla rynku rolno-spożywczego. Wiceminister rolnictwa o powołaniu nowej spółki

Do końca roku ma zostać powołana spółka prawa handlowego, która miałaby m.in. wspierać rynek rolno-spożywczy – poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Sejmowa komisja finansów zgodziła się, aby na ten cel przesunąć 200 mln zł.

W czwartek sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek resortu rolnictwa ws. zmiany planu finansowego zasobu własności rolnej Skarbu Państwa dot. przekazania środków do KOWR na powołanie spółki, która miałaby działać na rynku rolno-spożywczym.

Spółka prawa handlowego

– Planuje się utworzenie spółki prawa handlowego, która jest stworzona do wykonywania zadań w zakresie wspierania i rozwoju sektora rolno-spożywczego – poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Dodał, że na ten cel ma być przeznaczonych 200 mln zł.

– Akt założycielski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie złożony i ta spółka będzie powołana jeszcze w tym roku – dodał przedstawiciel MRiRW.

Bartosik zapewnił, że resort jest przygotowany na stworzenie takiego podmiotu, jest również jej biznesplan. Dodał, że zgodę na powołanie spółki wyraził także Minister Aktywów Państwowych.

Uzupełni działania Narodowego Holdingu Spożywczego.

Dopytywany przez posłów, jakie będą zadania spółki, wiceminister przekazał, że miałaby ona uzupełniać działalność Narodowego Holdingu Spożywczego.

– Tamta spółka powstała poprzez stworzenie podmiotu z istniejących już spółek będących w zasobach Ministra Rolnictwa, które znalazły się obecnie pod jurysdykcją Ministra Aktywów Państwowych. Spółka, o której mówimy, będzie uzupełniała działania holdingu spożywczego, ale będzie miała możliwości inwestowania poprzez przejmowanie upadających na rynku rolno-spożywczym zakładów np. przetwórczych, magazynów, chłodni – powiedział przedstawiciel resortu rolnictwa.

www.polskieradio24.pl