Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Wyeksportowaliśmy do USA więcej koncentratu od Chin

Wyeksportowaliśmy do USA więcej koncentratu od Chin

Po raz pierwszy wyeksportowaliśmy do Stanów Zjednoczonych więcej koncentratu jabłkowego niż Chiny. Chiński produkt jest coraz mniej obecny na amerykańskim rynku. Czy wzrosną również ceny w Europie?

Jak jednoznacznie wynika z amerykańskich danych, wyprzedziliśmy Chińczyków pod względem eksportu po raz pierwszy. W ostatnim tygodniu (16 – 23 września) wyeksportowaliśmy do Stanów niemal 300 000 litrów koncentratu jabłkowego. Chiny w tym samym czasie wyeksportowały 211 000 litrów.

Obserwowana sytuacja jest spowodowana trwającym kryzysem w międzynarodowym transporcie morskim. Niedobór kontenerów i rosnące ceny frachtu coraz wyraźniej ograniczają dostawy chińskiego koncentratu do USA. Jak widać na wykresie spadł on aż o 83% tygodniowo od początku tego sezonu produkcyjnego.

Jak na razie ceny utrzymują się na poziomie około 10$ za galon (10,40 zł/litr). Jednak jak dodają amerykańscy eksperci popyt stale przewyższa podaż co najprawdopodobniej doprowadzi do kolejnych wzrostów w niedalekiej przyszłości. W związku z całą sytuacją wyraźnie drożeje także krajowy, amerykański koncentrat jabłkowy (nawet 11$ za galon / 11,44 zł/litr).

www.sad24.pl